استفاده از هوش مصنوعی برای بهداشت بیشتر

استفاده از هوش مصنوعی برای بهداشت بیشتر
استفاده از هوش مصنوعی برای بهداشت بیشتر

دانشمندان سیستم هوش مصنوعی جدیدی را توسعه داده‌اند که می‌تواند کارکنان پزشکی را از طریق دوربین‌ها ردیابی کند و تشخیص دهد که آیا بهداشت دست را رعایت می‌کنند، این تکنولوژی می‌تواند خطر ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی را کاهش دهد.

در ادامه با تیم تکولایف همراه باشید تا به بررسی دقیق این تکنولوژی بپردازیم.

محققان موسسه فناوری فدرال سوئیس (EPFL) مطالعه ای را با استفاده از ترکیبی از دوربین های مداربسته و الگوریتم های بینایی کامپیوتری انجام دادند.

آنها افراد را در اطراف دو بخش بیمارستان ردیابی کردند و به طور خودکار تشخیص دادند که از دستگاه پخش ژل استفاده می کنند.

دانشمندان در تلاش هستند تا فضاهای تاریک مراقبت های بهداشتی را روشن کنند. این موضوع به معنی آن است که با توجه به تکنولوژی امروزی بشر میتواند جلو هرگونه بیماری را به راحتی بگیرد.

در مطالعات اولیه، محققان تصاویری را از دوربین‌های نصب شده مشرف به راهروهای اتاق‌های بیماران و دستگاه‌های ژل‌ ضدعفونی کنند الکل و تصاویر دیگر مکان‌های پر رفت و آمد را جمع‌آوری کردند.

از 170 نفری که وارد اتاق بیمار شدند در طول روز تنها 30 نفراز ضدعفونی استفاده کردند.

سپس این تیم از 80 درصد تصاویر برای آموزش الگوریتم‌های خود برای شناسایی کارکنان مراقبت‌های بهداشتی، ردیابی آنها در حین حرکت از نقطه‌ای به نقطه دیگر در دوربین‌های مختلف و نظارت بر رفتار بهداشت دست آنها استفاده کردند.

پس از آموزش، آنها سیستم را بر روی 20 درصد باقیمانده آزمایش کردند و 75 درصد از مردم از دستگاه ضد عفونی کننده استفاده کرده اند.

اما نگرانی‌های مربوط به حفظ حریم خصوصی مربوط به دوربین‌هایی که دائماً بیمارستان‌ها را رصد می‌کنند وجود دارد و ادعا می‌شود با رصد شدن این دوربین ها مردم به راحتی تحت نظر قرار میگیرند.

دوربین‌هایی که در اطراف بیمارستان‌ها نصب شده‌اند می‌توانند در موارد دیگر نیز کمک کنند. هوش مصنوعی قبلاً به عنوان یک دستیار و پرستار بیمار عمل کرده است و توانسته بیماران را به خوبی بررسی  کند و ضربان قلب ایست قلب و موارد این چنینی را به راحتی گزارش کند. به همین دلیل از هوش مصنوعی و تکنولوژی که امروز بشر به آن دست پیدا کرده است می‌توانیم در تمامی بیمارستان ها و مراکز بهداشتی استفاده کنیم.