وی پی ان (VPN) چیست؟ | فیلترشکن چیست؟

وی پی ان (VPN) چیست؟ | فیلترشکن چیست؟
وی پی ان

وی پی ان یا به انگلیسی: Virtual private network که مخفف شبکه خصوصی مجازی است، یک اتصال دیجیتالی بین رایانه یا هردستگاه متصل به شبکه یک شبکه اینترنت و یک سرور را از راه دور برقرار می کند و یک تونل نقطه به نقطه ایجاد می کند که داده های شخصی شما را رمزگذاری می کند.

یک فیلترشکن یا وی پی ان خوب آدرس IP شما را پنهان می کند و به شما امکان می دهد به صورت کاملاً مخفیانه اطلاعات خود را جابه‌جا کنید تا در سطح دنیای اینترنت جستجو نمایید.

با استفاده از وی پی ان اتصال شما به اینترنت و دنیای مجازی ایمن تر و با ریسک بسیار کم تری انجام خواهد شد البته این موضوع ارتباط مستقیم با نوع وی پی ان یا به اصطلاح فیلترشکن ارائه شده به شما دارد.

چرا از وی پی ان استفاده می‌شود؟

برای هر کسی که به دنبال جستجوی امن تر، رایگان تر و مطمئن تر است استفاده از فیلترشکن پیشنهاد می‌شود، مزایای استفاده از فیلترشکن بی شمار است. یک وی پی ان خوب از کاربران خود با رمزگذاری داده های آنها و آدرس IP آنها محافظت می کند و تاریخچه جستجوی آن ها و مکان آنها را غیرقابل ردیابی می کند. این ناشناس ماندن بیشتر به حفظ حریم خصوصی بیشتر و همچنین آزادی بیشتر برای کسانی که مایل به دسترسی به محتوای مسدود شده یا محدود به منطقه هستند اجازه می دهد به راحتی در سطح اینترنت جستجو کنند.

انواع اتصال به وی پی ان یا فیلترشکن

1-از طریق SSL/TSL به یک شبکه ,vpn یا سرور شخص ثالث متصل شوید.

2-به یک شبکه از طریق LAN، WAN به شبکه دیگری متصل می شود.

در هردوروش شما می‌توانید به خوبی از اینترنت استفاده نمایید در ادامه به چگونگی کارکرد و روش های مختلف آن میپردازیم.

فیلترشکن چگونه کار میکند؟

در جدول زیر برخی از روش های مرسوم برای استفاده و ساخت یک شبکه تونل رمزنگاری شده و روش های مسیر یابی آن برای شما عزیزان آورده شده است تا بتوانید اطلاعات خود را در این زمینه کامل نمایید.(توجه وبسایت تکولایف در قابل اطلاعات ارائه شده هیچ گونه مسئولیتی ندارد و صرفاً این اطلاعات جنبه آموزشی دارد.)

نام پروتکل رمزگزاری مسیریابی مورد استفاده
OpenVPN رمزگذاری AES 256 بیتی با استفاده از OpenSSL TCP و UDP، SSL/TSL برای هر سیستمی قابل استفاده است
SSTP رمزگذاری 256 بیتی AES UDP بهترین وی پی ان برای گوشی موبایل
IKEv2 / IPSec رمزگذاری 256 بیتی AES TCP، SSL/TSL بهترین وی پی ان برای ویندوز
L2TP / IPSec رمزگذاری 256 بیتی AES UDP -
PPTP TCP رمزگذاری 128 بیتی منسوخ شده
WireGuard UDP رمزگذاری 256 بیتی AES -