api چیست | کاربرد ای‌پی‌آی

api چیست | کاربرد ای‌پی‌آی
api چیست

شاید واژه API را شنیده باشید اما اگر می خواهید در مورد این اصطلاح بیشتر بدانید و دانش خود را بهبود ببخشید با ما همراه باشید تا به زبانی ساده و با مثال این اصطلاح را برای شما تعریف کنیم.

واژه API مخفف عبارت Application Programming Interface است.

به یک API مانند منوی یک رستوران فکر کنید. در این لیست لیستی از انواع غذاهای قابل سفارش به همراه توضیحات هر غذا را مشاهده می کنید.

وقتی مشخص می کنید چه اقلامی را در منو می خواهید، کارکنان آشپزخانه رستوران کار را انجام می دهند و غذاهای آماده را در اختیار شما قرار می دهند. در واقعیت، شما دقیقاً نمی دانید که رستوران چگونه آن غذا را آماده می کند و نیازی به تهیه آن ندارید.

به طور مشابه، یک API مجموعه‌ای از عملیات را فهرست می‌کند که توسعه‌دهندگان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند و شرحی از کارهایی که انجام می‌دهند.

برنامه‌نویس لزوماً نمی‌داند که سیستم عامل چگونه کادر محاوره‌ای Save As را ایجاد و ارائه می‌کند. آنها فقط باید بدانند که می توان از چنین چیزی در برنامه آنها استفاده کرد. 

این یک استعاره کامل نیست، زیرا توسعه دهندگان ممکن است نیاز داشته باشند داده های خود را به API ارائه دهند تا به نتایج دست پیدا کنند. بنابراین شاید مانند یک رستوران شیک باشد که می توانید برخی از مواد اولیه خود را تهیه کنید که آشپزخانه با آنها کار می کند.

API ها به توسعه دهندگان این امکان را می دهند که با استفاده از پیاده سازی پلتفرم، کار خود را سرعت بخشند. این به کاهش تولید کد برای توسعه دهندگان کد کمک می کند و همچنین به ایجاد سازگاری بیشتر بین برنامه های کاربردی برای همان پلت فرم کمک می کند.

API ها می توانند دسترسی به منابع سخت افزاری و نرم افزاری را کنترل کنند.

انواع API

  1. API خصوصی
  2. API عمومی (باز)
  3. API همکاری

توسعه راحت تر برنامه ها با api

فرض کنید می خواهید یک برنامه آیفون بسازید. سیستم عامل iOS اپل به اندازه هر سیستم عامل دیگری API ارائه می کند تا این کار را برای شما آسان کند.

اگر می خواهید یک مرورگر وب برای نمایش یک یا چند صفحه وب ایجاد کنید، لازم نیست مرورگر وب خود را از ابتدا برای برنامه خود برنامه ریزی کنید. شما از WKWebView API برای استقرار یک شی مرورگر WebKit (Safari) در برنامه خود استفاده می کنید.

اگر می خواهید از دوربین آیفون عکس یا فیلم بگیرید، نیازی به نوشتن رابط کاربری دوربین خود ندارید. شما از دوربین API برای جاسازی دوربین آیفون داخلی در برنامه خود استفاده می کنید.

بدون API برای تسهیل این پیاده سازی، توسعه دهندگان نرم افزار باید نرم افزار دوربین خود را بسازند و داده های دریافتی از سخت افزار دوربین را تفسیر کنند.

اما توسعه دهندگان سیستم عامل اپل این همه کار سخت را انجام داده اند تا توسعه دهندگان بتوانند از API دوربین برای استقرار دوربین استفاده کنند و سپس به ساخت برنامه های خود ادامه دهند.

وقتی اپل API دوربین را ارتقا می‌دهد، همه برنامه‌هایی که به آن متکی هستند به‌طور خودکار از مزایای ارتقاء استفاده می‌کنند. این برای هر سیستم عاملی صدق می کند.

کنترل اطلاعات به وسیلله api

APIها همچنین برای کنترل دسترسی به دستگاه‌های سخت‌افزاری و عملکردهای نرم‌افزاری استفاده می‌شوند که ممکن است برنامه‌ای مجوز استفاده از آنها را نداشته باشد.

به عنوان مثال، اگر تا به حال از یک وب سایت بازدید کرده اید و پیامی را در مرورگر خود مشاهده کرده اید که می گوید وب سایت می خواهد مکان دقیق شما را ببیند، آن وب سایت در تلاش است از API مکان جغرافیایی در مرورگر وب شما استفاده کند.

مرورگرهای وب یک API مانند این ارائه می دهند تا توسعه دهندگان وب دسترسی به سایت شما را آسان تر کنند. 

آنها فقط از شما می پرسند "کجایی؟" ممکن است بپرسند و این مرورگر است که کار سخت دسترسی به شبکه های GPS یا Wi-Fi اطراف را برای یافتن موقعیت فیزیکی شما انجام می دهد.

همین اصل در سیستم عامل های موبایل مدرن مانند iOS و Android استفاده می شود، جایی که برنامه های تلفن همراه دارای مجوزهایی هستند که دسترسی به API ها را کنترل می کنند.

برای مثال، اگر برنامه‌نویسی سعی کند از طریق دوربین API به دوربین شما دسترسی پیدا کند، می‌توانید درخواست مجوز برنامه را رد کنید و برنامه نمی‌تواند به دوربین دستگاه شما دسترسی پیدا کند.

سیستم های فایلی که از مجوزها استفاده می کنند، مانند ویندوز، مک و لینوکس، این مجوزها را از طریق API سیستم فایل پیاده سازی می کنند.

یک برنامه معمولی دسترسی مستقیم به هارد دیسک فیزیکی خام ندارد. در عوض، برنامه باید از طریق یک API به فایل ها دسترسی داشته باشد.

رابطه مستقیم api ها با خدمات شبکه های اجتماعی و...

API ها به دلایل دیگری نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

به عنوان مثال، اگر تا به حال یک شیء نقشه گوگل را در یک وب سایت میزبانی کرده باشید، دیده اید که آن وب سایت از Google Maps API برای میزبانی آن نقشه استفاده می کند.

Google چنین API هایی را در اختیار توسعه دهندگان وب قرار می دهد، که می توانند از API ها برای جاسازی اشیاء پیچیده در وب سایت های خود استفاده کنند. 

اگر APIهایی مانند این وجود نداشتند، توسعه‌دهندگان می‌توانستند نقشه‌های خود را ایجاد کنند و هر داده‌ای را که می‌خواهند وارد کنند، یا اصلاً با منابع دیگر تعامل نداشته باشند.

با API Google، دسترسی به Google Maps در وب‌سایت‌های شخص ثالث را می‌توان کنترل کرد و اطمینان حاصل کرد که توسعه‌دهندگان از یک روش ثابت به جای نضارت استفاده می‌کنند.

این در مورد بسیاری از خدمات مختلف آنلاین صدق می کند.

APIهایی برای درخواست ترجمه متن از Google Translate یا جاسازی نضرات یا توییت های فیس بوک از توییتر در یک وب سایت وجود دارد.

همچنین، استاندارد OAuth مجموعه‌ای از APIها را تعریف می‌کند که به شما امکان می‌دهد به یک وب‌سایت با سرویس دیگری دسترسی داشته باشید.

به عنوان مثال، از حساب های فیس بوک، گوگل یا توییتر خود برای ورود به یک وب سایت جدید (بدون ایجاد حساب جدید فقط برای آن سایت) استفاده کنید.

APIها قراردادهای استانداردی هستند که نحوه تعامل توسعه دهندگان با یک سرویس را تعریف می کنند.

اگر تا به حال با آنها کار کرده اید، بهتر است بدانید که API چیست. در نهایت، اگر برنامه نویس نباشید، واقعاً نیازی به دانستن API ندارید.

اما اگر پلتفرم یا سرویس نرم افزاری را مشاهده کردید که API های جدیدی را برای سخت افزارها یا خدمات مختلف اضافه می کند، بدانید که چنین ویژگی هایی برای توسعه دهندگان آسان تر است.

امیدواریم این مقاله آموزشی در حوزه تکنولوژی برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد برای مشاهده آموزش های دیگر می‌توانید به بخش مقالات آموزشی وب سایت تکولایف مراجعه کنید.