مقایسه پردازنده اینتل نسل ۱۲ و رایزن نسل ۵

مقایسه پردازنده اینتل نسل ۱۲ و رایزن نسل ۵
مقایسه پردازنده اینتل نسل ۱۲ و رایزن نسل ۵

مقایسه پردازنده اینتل نسل ۱۲ Intel Core i9-12900K و خانواده رایزن AMD Ryzen 9 5900X و Ryzen 9 5950X یک نبرد داغ میان این دو غول برای برتر شدن در بازار رایانه است.به این موضوع توجه کنید که پردازنده، Alder Lake  اینتل یک تغییر اثاثی کرده است نسب به سال های گذشته قدرتمند تر شده است و جنگ دو پردازنده AMD و Intel پیش بینی می‌شود امسال به نفع اینتل به پایان برسد.

تفاوت سی پی یو های نسل جدید رایزن و اینتل

سال گذشته سی پی یو های رایزن از برترین های بازار در زمینه گیم و رندرینگ بودند و اما امسال با رونمایی از نسل جدید اینتل بازی کمی متفاوت تر از پارسال شده است پس با ماهمراه باشید تا به جزئیات دقیق تر این جنگ دوغول پردازنده بپردازیم.

طراحی پردازنده اینتل

طراحی هیبریدی x86 جدید در پردازنده های Alder Lake نشان دهنده تغییر معماری پردازنده های اینتل در یک دهه اخیر است. فناوری‌های ارتباطی نسل بعدی Alder Lake همچنین از حافظه DDR5 و رابط‌های PCIe 5.0 استفاده خواهند کرد که میشه گفت از تمام قدرت رم و رابط ها استفاده خواهد شد که همین موضوع سبب پیشی گرفتن در برابر رایزن ۹ شده است.

قیمت پردازنده اینتل i9 نسل ۱۲

اما قیمت یکی از اصلی ترین موارد خرید یک پردازنده است. اینتل تصمیم گرفته است که ارزان تر از سری جدید رایزن سی پی یو های جدید خود را روانه بازار جهانی کند این موضوع سبب کم تر شدن تقاضا پردازنده های رایزن ۹ خواهد شد. قیمت Core i9-12900K تقریباً ۵۸۹ دلار و قیمت Ryzen 9 5950X تقریباً ۷۹۹ دلار و قیمت Ryzen 9 5900X تقریباً ۵۴۹ دلار است.

اما جالب است بدانیم که پس از رو نمایی و عرضه نسل جدید اینتل به بازار های جهانی این شرکت با عرضه مادربرد های بهتر و ارزان تر سبب شد تا نسل H و B مادربرد ها بسیار توجه گیمر ها را به خود جلب کند. اما در این میان کمی مشکل با ویندوز ۱۰ ماکروسافت در بین مادربرد های سری اچ و بی آن دیده شد که قابل حل بود.

همه این هابه کنار بیاید با هم نمودار قدرت و عملکرد این پردازنده های غول پیکر نسل جدید اینتل و رایزن را در بنچ مارک در کنار یک دیگر قرار بدهیم تا همه چیز به وضوح قابل رویت باشد. در ادامه تیم تکولایف پردازنده Core i9-12900K را به همراه پردازنده Ryzen 9 5900X و Ryzen 9 5590X را مورد بررسی قرار میدهیم تا ببینیم کدام تراشه در معیارهای بازی و برنامه‌های سنگین قدرت بهتر و مصرف انرژی کم تری دارد.

- قیمت در آمریکا هسته ها فرکانس پردازنده فرکانس در حالت اورکلاک یا بوست میزان برق مصرفی DDR4-3200 میزان کش
Ryzen 9 5950X $۷۹۹ ۱۶P | 32 رشته ۳٫۴ / ۴٫۹ گیگاهرتز - ۱۰۵ وات DDR4-3200 ۶۴ مگابایت (۲x32)
Core i9-12900K / KF ۵۸۹ دلار ۵۶۴ دلار ۸P + 8E | 16 هسته / ۲۴ رشته ۳٫۲ / ۵٫۲ گیگاهرتز ۲٫۴ / ۳٫۹ گیگاهرتز مصرف ۱۲۵ وات در حالت معمولی | ۲۴۵ وات در حالت اورکلاک DDR4-3200 / DDR5-4800 ۳۰ مگابایت
Ryzen 9 5900X $۵۴۹ ۱۲P | 24 رشته ۳٫۷ / ۴٫۸ گیگاهرتز - ۱۰۵ وات DDR4-3200 ۳۲ مگابایت (۱x32)

نمونه تست انجام شده با رزولوشن ۱۰۸۰ در ویندوز ۱۱

test-cpu2021

نمونه تست انجام شده با رزولوشن ۱۴۴۰پیکسل در ویندوز ۱۱

test1440p

جمع بندی

اما سوال این جا مطرح می‌شود که با توجه به اعداد و ارقام به دست آمده در بررسی دقیق این ۳ سری از سی پی یو ها قدرتمند انتخاب شما با توجه به نیاز و مصرف کدام است ، تکنولوژی پردازنده ها به صورتی شده است که باید برند آن را  نگاه نکنیم و تعصب به آن نداشته باشیم به این دلیل که هر پردازنده ای که بهتر باشد در عمل مسلما یکی از بهترین های سال خواهد شد.