سئو چیست؟

سئو چیست؟
سئو چیست

سئو(search engin optimize) به مجموعه کارهایی که برای بهینه سازی سایت در موتورهای جستجوگر نظیر گوگل، بینگ، یادنکس و... انجام می‌شود تا وبگاه(Web Site) شما در نتایج جستجو بهتر و بالا تر دیده شود سئو یا اس ای یو گویند.

در ادامه این مقاله آموزشی از وب سایت تکولایف با ما همراه باشید تا بررسی و توضیح در رابطه با اصطلاحات و... رایج سئو بپردازیم.

ماهیت سئو چیست

سئو به صورت کلی مجموع فرآیند های داخلی و خارجی است که سبب می‌شود رنک یا جایگاه سایت شما در موتورهای جستجو گر بهبود یابد حال شاید برای شما این سوال پیش آید که دلیل انجام این فعالیت چیست؟

در پاسخ به این سوال باید بدانید که اگر شما یک بیزینس یا یک وب سایت مقاله محور داشته باشید که بخواهید بیشتر دیده شوید یا فروش بیشتری از کالا خود داشته باشید باید یک وب سایت خوب در زمینه سئو داشته باشید که بتواند شما را در این زمینه تامین کند و بازدید کنندگان را به سوی وب سایت شما روانه کند.

پس با توجه به توضیحات داده شده اگر حتی بخواهید یک محصول خاص را در داخل وب سایت و دنیای مجازی به فروش برسانید در ابتدای امر نیاز به یک وب سایت و پس از تاسیس و طراحی یک سایت تخصصی برای فروش محصولات نیاز به سئو و جایگاه عالی در داخل موتور های جستجوگر هستید.

با این تفاسیر سئو رابطه مستقیم بین فروش شما در فضای اینترنتی دارد که باید حتماً به آن توجه شود.

انواع سئو 

به صورت کلی فرآیند سئو به 2 دسته طبقه بندی می‌شود،1- سئو داخلی یا onpage و 2-سئو خارجی یا offpage هردو فرآیند سئو جزئی از مهم ترین موارد هستند که باید در حین کار بر روی وب سایت خود این دو را رعایت نمایید. تا به نتیجه مطلوب دستیابید.

سئو داخلی چیست؟

به مجموعه فرآیندهای بهینه سازی که در داخل سایت شما انجام می‌شود سئو داخلی گویند. این سبک از سئو شامل موارد مختلفی است که در ادامه به بررسی برخی از این موارد میپردازیم.

سئو داخلی لینک سازی

به ایجاد کردن ارتباط بین صفحات، مقالات، دسته بندی ها و... سایت لینک سازی داخلی گویند. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در حین گشت در دنیای مجازی وب سایت ها بر روی لینک و یا کلمه ای کلیک کرده باشید تا به صفحه دیگری از همان وب سایت یا وب سایت دیگر هدایت شوید در چنین مواقع ای می‌گوییم که لینک سازی داخلی انجام شده است.

لینک سازی داخلی چند نوع دارد

1- لینک سازی داخلی بودن انکر تکست

2- لینک سازی داخلی با انکر تکست

*انکرتکست چیست؟ اگر بخواهیم یک کلمه ای را در مقاله یا هرجای دیگر از وب سایت خود به صفحه ای دیگر هدایت کنیم یعنی خواننده با کلیک بر روی آن به صفحه ای دیگر برود به این لینک سازی با انکر تکست گویند.

*بدون انکر تکست چیست؟ اگر لینک یک صفحه داخلی یا خارجی را در داخل سایت خود قرار بدهیم بدون این که کلمه ای را لینک کنیم در این حالت لینک سازی بدون انکر تکست گویند.

طراحی و دیزاین سایت و تاثیر آن روی سئو

اگر یک سایت پرسرعت و با طراحی کاربر پسند داشته باشید مطمئن باشید که بر روی سئو خارجی و داخلی شما کمک خواهد کرد و می‌توانید سریع تر به اهداف و نتایج دلخواه خود دستیابید در این صورت کاربر وقتی وارد سایت شما می‌شود صفحات جانبی شما را بیشتر مشاهده خواهد کرد و در نتیجه بیشتر در وبسایت شما حضور خواهد داشت همین موضوع سبب پیشرفت شما در سئو می‌شود.

سرعت مناسب وب سایت یکی دیگر از مواردی است که باید در حین طراحی و دیزاین سایت خود مد نظر داشته باشید که در این مورد باید با طراحان حرفه ای کار کنید چرا که بتوانند در صنف و صنعت شما دیزاین و طراحی مورد نظر را پیاده سازی کنند تا بتوانید در صنف فعالیت خود رابطه خوبی را با مشتریان و بازدید کنندگان برقرار کنید.

داشتن محتوا با کیفیت و یونیک در سایت

یک محتوا نویس خوب می‌تواند به شما در این زمینه کمک شایانی کند، محتوا هایی که در داخل یک سایت قرار داده می‌شود عمدتاً باید دارای اطلاعات خوب و چکیده ای باشد که در آن صنف یافت می‌شود، یعنی هرچه مطالب خلاصه تر و چکیده تر باشد و کاربر سریع تر به نتیجه ای که مد نظر دارد برسد خیلی خوب است.

داشتن یک متن و محتوا یونیک(خاص) به شما در روند سئو کمک خواهد کرد محتوا های یونیک در هر صنف مورد تایید است، مطالب شما نباید کپی  از وب سایت های دیگر باشد چرا که این موضوع توسط موتور های جستجو گر سریعاً شناسایی می‌شود و فرآیند سئو شما را دچار اختلال خواهد کرد.

پس حتماً سعی کنید در نوشتن محتوا از مطالب تخصصی استفاده کنید که در سطح وب نباشد یا به اصطلاح اصل یونیک بودن حفظ شود.

داشتن عکس جذاب در متن سایت

از موارد دیگر که کمک شایانی به رشد سئو شما می‌کند داشتن عکس و تصاویر جذاب در هر صنف است این موضوع به جذابیت متن شما افزوده می‌شود و سبب آن خواهد شد که خشکی موضوع یا مطلب شما از بین برود و کاربر با میل بیشتری آغازبه خواندن مطلب شما کند.

داشتن ویدئو و یا پادکست

ویدئو یا پادکست(صدا) به کاربران کمک خواهد کرد که سریع تر از خواندن به نتیجه دلخواه خود برسند یک مطلب با داشتن پادمست و ویدئو آن هم از نوع اختصاصی به طوری که در کل سطح اینترنت نمونه آن یافت نشود کمک بسیاری بر روی سئو شما خواهد کرد.

جمع بندی محتوا نویسی در سئو داخلی سایت

به صورت کلی مطالب مهم نوشتن و داشتن یک مطلب خوب در این قسمت مورد بررسی قرار گرفت هرچند موارد گفته شده کامل نیستند و عملاً مطالب بیشتری دارد که در یک مقاله قابلیت گنجاندن آن وجود ندارد از این رو سعی شده است تنها مطالب ابتدایی و اساسی آن مطرح و بررسی شود.

*این مقاله هنوز کامل نشده است و دردستور کار است. از صبر و شکیبایی شما سپاس گذاریم.*