کامپیوتر چیست | تاریخچه رایانه

کامپیوتر چیست | تاریخچه رایانه
کامپیوتر چیست | تاریخچه رایانه

تعریف کامپیوتر : یک ماشین الکترونیکی دیجیتالی است که برنامه ریزی می شود تا عملیات حسابی یا منطقی ( محاسبات ) را به طور خودکار انجام دهد.

رایانه‌های مدرن می‌توانند عملیات های منطقی و محاسباتی را انجام دهند که به عنوان برنامه از ان ها یاد میشود. این برنامه ها کامپیوترها را قادر می سازند تا طیف وسیعی از وظایف را انجام دهند.

یک سیستم کامپیوتری یک کامپیوتر "کامل" است که شامل سخت افزار ، سیستم عامل ( نرم افزار اصلی ) و تجهیزات جانبی است.

طیف وسیعی از محصولات صنعتی و مصرفی از رایانه ها به عنوان سیستم های کنترلی استفاده می کنند. این دسته شامل دستگاه های ساده و خاص مانند اجاق های مایکروویو و کنترل از راه دور، لوازم کارخانه ای مانند ربات های صنعتی و طراحی به کمک رایانه و همچنین دستگاه های چند منضوره مانند رایانه های شخصی و تلفن های هوشمند می شود. کامپیوترها با اتصال میلیاردها کامپیوتر و سایر کاربران اینترنت را تقویت می کنند.

ریشه کلمه کامپیوتر

کلمه کامپیوتر در انگلیسی به معنای محاسبه هرچیزی توسط ماشین است، پسوند استفاده شده برای این کلمه یعنی er این کلمه را به فاعل تبدیل خواهد کرد ، اما جالب است بدانیم که به کامپیوتر دستگاهی گویند که محاسبات ریاضی را انجام میدهد.

این کلمه در سال 1646میلادی به لغات نامه اضافه شد و در فرهنگ آکسفورد قرار گرفت که معنی آن شخصی است که حساب و کتاب می‌کند. پس از آن در سال 1897میلادی با پیشرفت تکنولوژی کامپیوتر های ابتدایی پدید آمدند ، این کامپیوتر ها نوعی ماشین محاسبه مکانیکی بودند مانند ماشین حساب هاو... در جنگ جهانی دوم کلمه کامپیوتر به زنانی که مسئول محاسبه هدف گذاری دقیق گلوله های توپ خانه ، موشک و... بودند داده شد.

رایانه یا کامپیوتر در ایران

از سال 1341هجری شمسی کلمه کامپیوتر وارد زبان ما شد ورود اولین رایانه به داخل کشور ما یعنی ایران سال 1340 بود که واژه رایانه که از ریشه کلمه رایانیدن می‌آید به معنای مرتب کردن و سازمان دهی کردن است.

وازه رایانه از مصدر رایانیدن ساخته شده است به معنای مرتب کردن ، منظم کردن است.

واژه کامپیوتر در قرن بیست و یک

در صده بیست و یک میلادی کامپیوتری به وسیله ای گفته می‌شود که ذخیره سازی مدیریت و جست‌وجوی اطلاعات انجام می‌دهد.

تاریخچه اولین رایانه یا کامپیوتر تاریخ

همانطور که پیش تر به آن اشاره کردیم هر آنچه که محاسبات را آسان تر کند یک نوع رایانه حساب می‌شود اگر بخواهیم به گذشته خیلی دور بریم هیچ چیز ان زمان ها نبود همان انگشتان دست انسان برای محاسبه نوعی رایانه محسوب می‌شود. به همینی دلیل است که نمیتوانیم از نظر کلمه ای و محتوایی بگوییم که اولین رایانه ها در چه تاریخی امدند.

اما در ادامه میتوانیم این موارد را به صورت نسل به نسل به شما معرفی کنیم.

نسل یک کامپیوتر

این نسل شامل یک سری از دستگاه هایی بودند که عملاً برای حساب و کتاب ها مورد استفاده قرار میگرفت مانند ، ماشین حساب ، دستگاه های قابل برنامه نویسی و... عمدتاً هر انچه که قابلیت برنامه نویسی را در دنیای پیرامون داشت کامپیوتر یاد میشد.

نسل دوم کامپیوتر

در نسل دوم رایانه ها بازهم ماشین حساب ها قرار دارند چرا که ماشین حساب ها روز به روز پیچیده تر و پیشرفته تر می‌شوند. و باز هم دستگاه های قابل برنامه نویسی در این نسل جای دارند.

نسل سوم کامپیوتر

در این نسل کمی اوضاع متفاوت تر شده است و ما شاهد رایانه های بزرگ ، رایانه های رومیزی ، ریز رایانه ها بودیم که رسماً اگر بخواهیم کامپیوتر های امروزی را در نظر بگیریم شروع پیدایش کامپیوتری که امروزه ما از ان برای گشتن در دنیای وب ، بازی و... استفاده میکنیم از این نسل اتفاق افتاده است.

نسل چهارم کامپیوتر

در این نسل بازهم اوضاع کمی متفاوت تر شده است ، همان کامپیوتر های بزرگ و رومیزی که در نسل سوم شاهد آن بودیم در نسل 4 کامپیوتر ها کمی پیشرفته تر شد ، پیدایش بیت ها در دنیای کامپیوتر همه چیز را تغییر داد در این نسل شاهد ریزرایانه های 4 بیتی ، 8 بیتی ، 32 بیتی و 64 بیتی بودیم و همین موضوع سبب پیدایش کامپیوتر های شخصی شد.

رایانه شخصی چیست

در سال 1975میلادی شخصی به نام اد رابرتس رایانه ای به نام التیر8800 را اختراع کرد که همه چیز را در دنیای ما تغییر داد این اولین و تنها رایانه شخصی در جهان بود که از لحاظ قیمت ، کیفیت و کارایی طوری برنامه ریزی و ساخته شده بود که برای استفاده هر شخصی مناسب بود.

اپل لیسا

Macintosh

پس از این اختراع در سال 1980میلادی شاهد رایانه شخصی شرکت اپل بودیم که با قیمت 9995دلار به بازار عرضه شد پردازنده این لپ تاپ از شرکت موتورولا 68000 بود و سیستم عامل لیسا او اس روی آن قرار داشت.

این مدل شروع به توسعه کرئد و در سال 1987میلادی مشتریان زیادی را به خود جذب کرد شرکت اپل شروع به بهینه سازی کردن این رایانه های شخصی نمود به طوری که همه مردم بتوانند با هر بودجه و هزینه ای آن را خریداری کنند.

در سال 1982 میلادی استیوجابز مدیر شرکت اپل پروژه لیسا را متوقف کرد و شروع به پروژه مکینتاش نمود.

اسپکتروم چیست

Spectrum

یک رایانه خانگی است که کلا شامل 8 بیت است که در سال 1982میلادی توسط شرکتی به نام سینکلر به بازار جهانی عرضه شد.

اپل 1

یک رایانه شخصی بود که در سال 1976 میلادی توسط اپل به بازار جهان عرضه شد این رایانه به صورت دستی ساخته می‌شد. این نخستین محصول اپل بود که دارای یک پردازشگر 1مگاهرتزی ، و 4 کیلوبایت حافظه بود که قیمت آن 666 دلار آمریکا بود که ساخت این دستگاه تا سال 1977 طول کشید.

اپل 2

این سری از اپل توسط شخصی به نام استیو وازنیاک برای اپل طراحی و ساخته شد در سال 1977 میلادی معرفی شد ، این محصول شرکت اپل بسیار مورد توجه قرار گرفت تا سال 1993میلادی تولید آن ادامه داشت.

اپل 3

این هم یک مدل دیگر از خانواده کامپیوتر های شخصی اپل بود که در سال 1980میلادی به بازار جهانی عرضه شد این رایانه موفقیت امیز نبود و مشتریان زیادی را به خود اختصاص نداد.

کامپیوتر چگونه کار میکند

از سال 1941 میلادی تا به امروز که کامپیوتر های مدرن شکل گرفته بودند شاهد رشد عجیب و سرعتی تکنولوژی در این حوزه می‌باشیم به همین دلیل یک رایانه شامل چهار بخش است که عبارتند از ، 1- واحد محاسبه منطقی 2-واحدکنترل 3-ابزارهای ورود و خروج 4-گذرگاه (وظیفه اتصالبین قطعات و بخش ها را برعهده دارد)

امیدواریم از این مقاله چکیده و کوتاه وب سایت تکولایف در رابطه با کامپیوتر یا همان رایانه ها استفاده لازم را برده باشید.