دیپ‌وب و دارک‌وب چیست؟

دیپ‌وب و دارک‌وب چیست؟
دیپ‌وب و دارک‌وب

یکی از قسمت های اینترنت که همواره با آن سر و کار داریم گوگل است حال جالب است بدانید قسمتی که ما همه روزه با آن سر و کار داریم تنها ۴ درصد از میزان کلی وب سایت هایی هست که در سر تا سر جهان وجود دارد.

دیپ وب همانطور که نامش پیداست قسمت عمق ماجرا یعنی اینترنت و وب سایت هارو شامل میشه اما چرا بهش میگن دیپ وب اصلا چه کارایی داره در این مقاله از وب سایت تکولایف به بررسی دیپ وب و دارک وب میپردازیم پس با ما همراه باشید.

بیاید این موضوع رو با یک تعریف کوتاه و ساده بررسی کنیم هر صفحه ای که در سطح وب در موتور های جستجوگر مانند گوگل یا موتور جستجو یاهوو و یا بینگ و یاندکس و... قرار نداشته باشد جزئی از دیپ وب محسوب می‌شود.(ایندکس یعنی در این موتور های جستجو گر اگر نام و موضوع سایت را سرچ کنیم نمیتوانیم آن را مشاهده کنیم.)

۴ درصد اینترنت و سایت های عادی

این یک جمله کلی بود تا با مفهوم اصلی این موضوع آشنا بشیم حالا که یه ذهنیت کلی در مورد ایمن موضوع به شما دادین بیاید باهم دیگه به بررسی دقیق تر بپردازیم.

با یک مثال ساده آغاز کنیم وقتی شما وب سایت یاهو و یا جیمیل را باز میکنید و میخواهید وارد فضا ایمیل های خودتون بشین درواقع به نوعی صفحه وارد شده اید که به آن دیپ وب میگن چرا چون که صفحه کاربری و ایمیل شما در هیچ موتور جستجوگری قرار ندارد.

اما برای دسترسی به دیپ وب انقدر ها هم راحت نیست چرا که برای دسترسی به وب سایت های آن نیاز به یک مرور گر خاص به نام تُور دارین که بتونید به راحتی در این فضا چرخی بزنید.

Tor web
مرورگر تور

حالا کاربرد این پلتفرم چیست و چیکار میکنه این موضوع ای هست که همه و حتی شما که در حال خواندن این مقاله هستین ذهنتون رو مشغول کرده .

از دیپ وب برای خرید و فروش اجناس غیر قانونی و غیر مجاز مانند اسلحه ، موادمخدر و... استفاده می‌شود.چرا که نام این وب سایت های موجود در فضای دارک وب قابل پیگیری و جستجو نیستند.

یک مثال دیگر بزنیم برا درک بیشتر  این موضوع به عنوان مثال شما یک تاجر اسلحه در آمریکا هستین و سلاح هایی که دارین غیرقانونی و یا بدون نام و نشان هستند و میخواید مدل هایی که موجود دارین را به مشتریان خودتون نشنون بدین حالا مشتری های شما افراد خاص و کسانی هستند که شما از قبل آن هارا می‌شناسید.

پس یک وب سایت در داخل دیپ وب با یک آدرس خصوصی مانند لینک روبه رو برای وب سایت خدماتی خودتون ایجاد میکنید

jshehhe1344jzjxjdjei.onion

و در آخر محصولات خودتون در داخل سایت بارگزاری میکنید و آدرس رو به فردی که میخواد از شما اسلحه بخره میدین دقت کنید پیوند های آدرس اینترنتی در دیپ وب با onionبه پایان میرسه.

پس از ورود فرد مورد نظر که با ارسال لینک از طرف شما تونست به وب سایت خصوصی و دیپ وب شما دسترسی پیدا کنه محصول مورد نظر خودشو سفارش میده و با متد امن و خیلی راحت ارز دیجیتال بیت کوین مبلغ جنسی که سفارش داده رو به حساب شما واریز میکنه و در نهایت در مکانی مشخص بسته خودش رو تحویل میگیره.

دیپ وب و دارک وب
نمونه کلی قابل فهم دیپ وب و دارک وب

نکته استفاده از بیتکوین به دلیل امنیت بالای آن و غیر قابل ردیابی بودن مبلغ جا به جا شده در این میان است.

حالا که فهمیدیم دیپ وب چیه و چطور کار میکنه بیاید به دارک وب بپردازیم.

دارک وب

دارک وب همانند دیپ وب عمل میکنه اما با تفاوت های عمده یکی از این تفاوت ها در محصولی است که دارک وب ارائه میده برای مثال شما در دیپ وب به دنبال اسلحه مواد مخدر و... میگردین اما در دارک وب اگر شما به دنبال اجزاء بدن مانند کلیه یا قلب و خرید غیر قانونی دختران و زنان و ... میتونید استفاده کنید.

شاید با چند ساعت چرخ زدن در مرورگر تور شما میتونید لینک های دیپ وب رو پیدا کنید اما به هیچ وجه لینک های دارک وب رو پیدا نخواهید کرد چرا که محصولاتی که در دارک وب به فروش می‌رسد خیلی خطرناک تر نسبت به دیپ وب هست و تنها مشتریان خاص و افرادی که آشنایی در این زمینه دارند به لینک های آن دسترسی پیدا خواهند کرد.

الان شاید این سوال براتون پیش بیاد که چرا جلوگیری و اقدامی برای این موضوع انجام نمیشه ؟؟

جواب سوال شما این است که یک بستر وب سایت را در نظر بگیرید که در این بستر تمام نقل و انتقال های مادی بر بستری بلاکچین و بیتکوین انجام میشه حالا اگر راجب ارز دیجیتال و رمز ارز بیت کوین اطلاعاتی داشته باشید متوجه می‌شوید که به هیچ وجه این بستر قابل ردیابی و پیگیری نیست و همین امر باعث پر رنگ تر شدن دیپ وب و دارک وب شده است.

اما در حال حاضر در ایران فعالیت آنچنانی در این زمینه وجود ندارد چرا که افراد با حوزه ارز های دیجیتال آشنایی کامل رو ندارن و امنیت داخلی کشور ایران نسبت به دیگر کشور ها بسیار بالا تر می‌باشد.

اما با این وجود باید خودمان را برای ورود دیپ وب و دارک وب به ایران آماده کنیم با پیشرفت تکنولوژی و... کشور ماهم پس از مدتی به صورت نا خود آگاه به این سمت کشیده خواهد شد.