تحلیل ذهن به کمک هوش مصنوعی

تحلیل ذهن به کمک هوش مصنوعی
تحلیل ذهن به کمک هوش مصنوعی

واشنگتن: دانشمندان سیستم هوش مصنوعی جدیدی را توسعه داده اند که می تواند ذهن انسان را رمزگشایی کند و آنچه را که فرد می بیند با تجزیه و تحلیل اسکن مغز تفسیر کند.

این پیشرفت می تواند به تلاش ها برای بهبود هوش مصنوعی (AI) کمک کند و به بینش های جدیدی در مورد عملکرد مغز منجر شود.

برای این تحقیق، نوعی الگوریتم به نام شبکه عصبی کانولوشنال ضروری است که در قادر ساختن رایانه‌ها و گوشی‌های هوشمند برای تشخیص چهره‌ها و اشیا مؤثر بوده است.

ژونگمینگ لیو، استادیار دانشگاه پردو در ایالات متحده آمریکا می گوید: «این نوع شبکه در سال های اخیر تأثیر زیادی در زمینه بینایی رایانه ای داشته است.

لیو گفت: «تکنیک ما از شبکه عصبی برای درک آنچه می‌بینید استفاده می‌کند.

شبکه های عصبی کانولوشن، شکلی از الگوریتم "یادگیری عمیق"، برای مطالعه نحوه پردازش مغز تصاویر ایستا و سایر محرک های بصری استفاده شده است.

هایگوانگ ون، دانشجوی دکترا در دانشگاه پردو گفت:

این اولین باری است که از چنین رویکردی برای مشاهده اینکه چگونه مغز فیلم‌های صحنه‌های طبیعی را پردازش می‌کند استفاده می‌شود - گامی به سوی رمزگشایی مغز در حالی که مردم در تلاش برای درک محیط بصری پیچیده و پویا هستند.

محققان 11.5 ساعت داده های تصویربرداری رزونانس مغناطیسی کاربردی (fMRI) را از هر سه زن که 972 کلیپ ویدیویی را تماشا می کردند، از جمله کلیپ هایی که افراد یا حیوانات را در صحنه های عمل و طبیعت نشان می دادند، از طریق این تکنولوژی هوش مصنوعی تجزیه و تحلیل کردند.

این داده ها برای آموزش سیستم برای پیش بینی فعالیت در قشر بینایی مغز در زمانی که این افراد حین تماشای فیلم بودند، استفاده شد.

سپس از این مدل برای رمزگشایی داده‌های fMRI از سوژه‌ها برای بازسازی فیلم‌ها استفاده شد، حتی ویدیوهایی که قبلاً هرگز تماشا نکرده بودند هم در این ازمایش بود.

این مدل قادر به رمزگشایی دقیق داده‌های fMRI در دسته‌های تصویری خاص بود. سپس تصاویر ویدئویی واقعی در کنار تفسیر کامپیوتر از آنچه که مغز فرد بر اساس داده‌های fMRI می‌دید، ارائه شد.

ون، نویسنده اصلی این مطالعه که در مجله مغزی کورتکس منتشر شد، گفت:

"من فکر می کنم جنبه منحصر به فرد این کار این است که ما رمزگشایی را تقریباً در زمان واقعی انجام می دهیم، زیرا سوژه ها در حال تماشای ویدیو هستند. ما مغز را هر دو ثانیه اسکن می کنیم، و مدل تجربه بصری را همانطور که اتفاق می افتد بازسازی می کند. "

محققان توانستند بفهمند که چگونه مکان های خاصی در مغز با اطلاعات خاصی که یک فرد می بیند مرتبط است.

ون گفت: «با استفاده از تکنیک ما، می‌توانید اطلاعات خاصی را که توسط هر مکان مغز نشان داده می‌شود، تجسم کنید و تمام مکان‌های قشر بینایی مغز را بررسی کنید.

او گفت: "با انجام این کار، می توانید ببینید که چگونه مغز یک صحنه بصری را تجزیه و تحلیل می کند و آن صحنه را در آخر برای شما نمایان میکند به طوری که ان را درک کنید."