آشنایی با سیستم نامگذاری CPU های اینتل معنای حروف و اعداد آن ها

آشنایی با سیستم نامگذاری CPU های اینتل معنای حروف و اعداد آن ها
آشنایی با سیستم نامگذاری CPU های اینتل معنای حروف و اعداد آن ها

سال هاست که کمپانی اینتل نسل جدیدی از پردازنده های خود را روانه بازار کرده که تغییراتی که در تکنولوژی و قابلیت جدیدی برخوردار است. در ادامه به بحس نام های CPU های اینتل توضیح خواهیم داد.

◄از کجا متوجه نسل پردازنده شویم؟

اعداد‌های اول اسم‌های پردازنده ها نشان دهنده نسل آن ها می‌باشد بع عنوان مثال ۹۶۰۰ یعنی پردازنده از نسل نهم می‌باشد و یا ۷۷۰۰ یعنی نسل هفتم می‌باشد هر چقدر این اعداد بیشتر باشد نشان دهنده به روز یودن و جدید بودن پردازنده می‌باشد.

البته از نسل دهم، این نکته مهم است که دوعدد اول پردازنده نشانه نسل آن است.

◄معنای حروف آخر هر مدل چیست؟؟

سری K : به این معناست قابلیت اورکلاک یا توربو بوست را دارد چون هسته مرکزی باز شده است اما از جهاتی حالت مصرف آن ها به دلیل اورکلاک بالا‌تر بوده و گرمای بسیاری از خود تولید می‌کند.

سری F : می‌توان اینگونه تعریف کرد که، دارای توان پردازش گرافیکی نمی‌باشد و برای استفاده از آن باید روی کامپیوتر خود کارت گرافیگ داشته باشید.

نکته : سوال به وجود می‌آید که پردازنده هایی که فاقد پسوندی هستند چه تفاوتی دارند با سایر پردازنده ها؟؟

مثلا i7 9700 که ساخت کمپانی اینتل می‌باشد شناخته شده است در دنیا، این پردازنده ها یه دلیل داشتن گرافیک مرکزی امکان اورکلاک کردن ندارند.

◄انواع سری اصلی تفاوتی یا یکدیگر می‌کنند؟

یرای بررسی مدل های مختلف پردازنده ها آن ها را از ضعیف ترین تا قوی ترین توضیح می‌دهیم.

سری Core i3 : معمولا به نسل آن پردازنده دو الی چهار هسته فیزیکی وجود دارد و نسبت به قیمت مناسبی که دارتد عمل کرد قابل قبولی دارند بعضی از رده های این نسل از تکنولوژی هایپرتریدینگ را دارا هستند و بعضی دیکر فاقد آن.

سری Core i5 : نسبت به سری قبلی این سری هم فاقد تکنولوژی هایپرتریدینگ هستند اما اینتل این قول را به مشتریان خود داده که این نسل هم دارای تکنولوژی هایپرتریدینگ یاشند. اغلب این پردازنده های این نسل دازای چهار الی شش هسته پردازشی را دارا هستند.

سری Core i7 : بر خلاف Core i5 این سری اغلب دارای تکنولوژی هایپرتریدیگ برخوردار هستند و جالبی این موضوع در آن است که این تکنولوژی در نسل نهم حذف شده اما قرار است که در نسل ها مدل های جدید تر اضافه شود، این سری از تعداد چهار الی هشت پردازش هسته ای برخوردار می‌باشد.

سری Core i9 : یکی از قدرتمند ترین سری پردازنده هاست که گیمینگ ایتنل و کلاس دستکتاپ بوده از لحاظ عملکرد بسیار قوی و سریع است و از لحاظ قیمت نیز مقداری بودجه زیاد نیاز دارد. این سری دارای هشت الی ده هسته فیزیکی بوده و مقام بهترین و برترین پردازنده در دنیا می‌‌باشد.