تلسکوپ جیمز وب ناسا عمیق ترین تصویری را از کیهان منتشر کرد

تلسکوپ جیمز وب ناسا عمیق ترین تصویری را از کیهان منتشر کرد

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا (JWST) به ما دورترین فاصله ای را که تا به حال از جهان خود دیده ایم نشان داده است.

اولین تصویر از این تلسکوپ با نام "اولین میدان عمیق وب" توسط جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، رونمایی شد.

بایدن گفت: «این عکس در تاریخ کیهان از 13 میلیارد سال پیش است - اجازه دهید دوباره بگویم، 13 میلیارد سال پیش».

تصویری که توسط ناسا رونمایی شده است، منظره‌ای از کهکشان SMACS 0723 را نشان می‌دهد که تا به حال دیده نشده است. این تصویر تکه‌ای از آسمان را تقریباً به اندازه یک دانه شن که در طول بازو برای یک فرد روی زمین نگه داشته شده است، می‌پوشاند.

میدان گرانشی این خوشه به عنوان یک عدسی بزرگ‌نمایی عمل می‌کند و نور کهکشان‌های پشت آن را منحرف و بزرگ‌نمایی می‌کند و نمایی از اجرام کم‌نور را نشان میدهد.

تصویر تلسکوپJWST نور ستارگان را از اجسامی که تنها چند میلیون سال پس از بیگ بنگ شکل گرفته بودند، ثبت کرد. قدمت نور ستاره بیش از 13 میلیارد سال است.

کاترین تروت از مرکز بین‌المللی تحقیقات نجوم رادیویی گفت: «برای اولین بار، ما می‌توانیم جزئیات این کهکشان‌های اولیه را ببینیم که اولین نسل ستارگانی را در خود جای داده‌اند که تا به حال در کیهان شکل گرفته‌اند.

تلسکوپ JWST در سال 2021 پرتاب شد و در منطقه ای به نام دومین نقطه لاگرانژ در حال گردش است. آینه اصلی آن بیش از 21 فوت طول دارد و از 18 بخش آینه با روکش طلا استفاده می کند.

اولین تصویر توسط تلسکوپ کهکشان های دور توسط NIRcam (دوربین مادون قرمز نزدیک) ممکن شد، زیرا نور از کیهان اولیه تا زمانی که به ما رسیده است، کشیده شده است.

در پنج ماه اول، بخشی از زمان رصد وب به برنامه Early Release Science اختصاص دارد که شامل کاوش در شکل‌گیری کهکشان‌ها و تکامل از طلوع کیهانی است.

تصویر اول بخشی از این برنامه است. مجموعه بعدی تصاویر در ساعت 7:30 بعدازظهر سه شنبه IST منتشر می شود.

پس از آن، ستاره شناسان در سراسر جهان سهم خود را از زمان پروژه های انتخابی دریافت خواهند کرد.

منبع :newsbytesapp.com