تاثیر نسل جدید HDMI در فریم‌ریت و رزولوشن بازی‌ها

تاثیر نسل جدید HDMI در فریم‌ریت و رزولوشن بازی‌ها
تاثیر نسل جدید HDMI در فریم‌ریت و رزولوشن بازی‌ها


هر دو کنسول نسل جدید یعنی پلی‌استیشن ۵ و اکس‌باکس سری اکس مجهز به یک خروجی HDMI 2.1 هستند، البته باید گفت که هیچ ‌یک از دو شرکت سونی یا مایکروسافت این موضوع را به صورت رسمی اعلام نکرده‌اند اما اطلاعات لو رفته از روند ساخت کنسول‌ها، صحت این قضیه را تضمین می‌کنند. اما HDMI 2.1 چه تاثیری بر کنسول‌های نسل بعد خواهد داشت? با اگزومگ همراه باشید تا پاسخ این سوالات را بدهیم.


◄ رزولوشن ۸K با سرعت ۱۲۰ گیگاهرتز ‌
خروجی HDMI 2.1 استاندارد رسمی برای رزولوشن ۸K است. البته باید گفت که مدل قبلی این کابل‌ نیز از رزولوشن ۸K پشتیبانی می‌کند اما تنها با سرعت ۳۰ هرتز، حال آن‌که HDMI 2.1 توانا به اجرای ۸K با نهایت سرعت ۱۲۰ هرتز است.

◄نرخ‌تازه‌سازی متغیر (VRR)

"board resolotion in "VRRمی‌توان گفت گیمردوستانه‌ترین ویژگی HDMI 2.1 قابلیت پشتیبانی آن از نرخ تازه‌سازی متغیر است. این ویژگی شباهت بسیاری به Nvidia G-Sync دارد، چرا که همانند این تکنولوژی، به نمایش‌گر اجازه می‌دهد نرخ تازه‌سازی خود را با نرخ فریم بازی در حال اجرا هماهنگ سازد.

◄کاهش تاخیر اتوماتیک (Auto Low Latency)کاهش تاخیر اتوماتیک، یکی دیگر از ویژگی‌های مناسب برای گیمرهاست. این ویژگی به کنسول بازی اجازه می‌دهد کنترل بخش پردازش نمایش‌گر را به دست گرفته و با افزایش میزان هماهنگی بین کنسول و نمایش‌گر از بروز تاخیر یا لَگ در بازی پیش‌گیری کرده و سرعت پردازش اطلاعات را با محتوای در حال اجرا هماهنگ‌تر کند. ‌

◄ قابلیت HDR پویاخروجی HDMI در نسخه ۲٫۰ قابلیت پشتیبانی از HDR را دریافت کرد، اما پشتیبانی از این کیفیت در نسخه ۲٫۱ به اوج خود رسیده است. برای درک چگونگی این موضوع باید نگاهی به نحوه کارکرد این دو نوع کابل بیندازیم. پیش از نسخه ۲٫۱، قابلیت HDR توسط یک مرکز اطلاعات ثابت پشتیبانی می‌شد که وظیفه آن کنترل و ایجاد توازن در نحوه نورپردازی نمایش‌گر بود.

به طور کلی تمامی این قابلیت‌ها در کنار هم موجب می‌شود تا برای کنسول‌های نسل جدید با خروجی HDMI 2.1 بسیار هیجان زده باشیم! شما می‌توانید نسخه کامل این مقاله را در اگزو مگ مطالعه نمایید.