Bluetooth چیست؟

Bluetooth چیست؟
Bluetooth

بلوتوث یک فناوری ارتباطات بی سیم است که برای جایگزینی کابل ها در نظر گرفته شده است. این امکان را می دهد تا ارتباطات کوتاه مدت بین دو یا چند دستگاه سازگار با بلوتوث مانند تلفن های همراه ، تبلت ، هدست یا تجهیزات پزشکی داشته باشد.

تاریخچه

توسعه فناوری رادیویی "لینک کوتاه" ، که بعداً آن را بلوتوث نام گذاری کردند ، در سال ۱۹۸۹ توسط نیلز ریدبک ، CTO در اریکسون موبایل در لوند ، سوئد آغاز شد که هدف از این کار تهیه هدست های بی سیم بود. نیلز ریدبک به تورد وینگن وظیفه داد تا جاپ هارتسن و سوون ماتیسون را در مورد توسعه مشخص کند. هر دو برای اریکسون در لوند کار می کردند. در سال ۱۹۹۰ ، جاپ هارتسن از طرف دفتر ثبت اختراعات اروپا برای جایزه مخترعین اروپا معرفی شد. از سال ۱۹۹۷ ، ارجان یوهانسون رهبر پروژه شد و فن آوری و استاندارد سازی را هدایت کرد.
در سال ۱۹۹۷ ، آدلیو سانچز ، رئیس آن زمان IBM ThinkPad R&D محصول IBM ، در مورد همکاری در ادغام تلفن همراه در نوت بوک ThinkPad به نیلز رودبک نزدیک شد.به این دو مهندس اختصاص داده شده از اریکسون و آی بی ام برای مطالعه ایده. نتیجه گیری این بود که مصرف برق در فناوری تلفن همراه در آن زمان بسیار زیاد بود تا امکان ادغام مناسب در یک نوت بوک فراهم شود وبه عمر کافی باتری دست یابند. درعوض ، این دو شرکت برای دستیابی به هدف توافق کردند که فناوری ارتباط کوتاه لینک اریکسون را در یک نوت بوک و یک تلفن اریکسون ادغام کنند. از آنجایی که نه نوت بوک و نه تلفن های اریکسون در آن زمان رهبر سهم بازار در بازارهای مربوطه خود نبودند ، آدالیو سانچز و نیلز رودبک موافقت کردند که فناوری لینک کوتاه را به یک استاندارد صنعت باز تبدیل کنند تا هر بازیکن حداکثر دسترسی به بازار داشته باشد. اریکسون از فناوری رادیو با لینک کوتاه کمک گرفت ، و IBM به ثبت اختراعات در سراسر لایه منطقی پرداخت. آدالیو سانچز از IBM سپس Stephen Nachtsheim از Intel را برای پیوستن به این عضو استخدام كرد و سپس Toshiba intel و Nokia را نیز استخدام كرد. در ماه مه سال ۱۹۹۸ ، بلوتوث SIG با IBM و اریکسون به عنوان مؤسسین مؤسس و در مجموع پنج عضو: Ericsson ، Intel ، Nokia ، Toshiba و IBM راه اندازی شد.

اولین دستگاه بلوتوث مصرف کننده در سال ۱۹۹۹ به بازار آمد. این هدست موبایل بدون هندزفری بود که در COMDEX "جایزه بهترین فناوری نمایش " را بدست آورد. اولین تلفن همراه بلوتوث Ericsson T36 بود اما مدل اصلاح شده T39 بود که در واقع باعث شد قفسه ها را در سال ۲۰۰۱ ذخیره کند. به موازات آن ، IBM ThinkPad A30 را در اکتبر ۲۰۰۱ معرفی کرد که اولین نوت بوک با بلوتوث یکپارچه بود.
ایده این نام در سال ۱۹۹۷ توسط جیم کارداچ از اینتل ارائه شد ، وی سیستمی را ایجاد کرد که به تلفن های همراه امکان برقراری ارتباط با رایانه را می داد. در زمان این پیشنهاد او در حال خواندن رمان تاریخی فرانس ج. بنگسون به نام کشتی های طولانی در مورد وایکینگ ها و پادشاه هارالد بلوتوث بود.