قابلیت NFC در گوشی های هوشمند

قابلیت NFC در گوشی های هوشمند
قابلیت NFC

طبق گزارش گروه خبرنگاران جوان، NFC مخفف شده عبارت Near Field Communication است.

این عبارت معنی ارتباط از فاصله نزدیک را می دهد. در حقیقت NFC یک تکنولوژی محسوب نمی شود.

NFC استانداردی است که از امواج رادیویی استفاده می کند. NFC برای ارتباط وایرلس بین دستگاه های مجهز تا فاصله ۱۰ سانتی متری طراحی شده است. باند فرکانسی NFC روی ۱۳/۵۶ مگاهرتز تنظیم شده است. به همین دلیل می تواند جا به جایی داده ها را با سرعتی بین ۱۰۶ تا ۴۲۴ در ثانیه انجام دهد.

نحوه کار NFC

گاهی NFC و RFID به جای یکدیگر به کار برده می شوند. NFC در حقیقت نسخه جدید RFID می باشد. برد امواج در RFID بیشتر می باشد. به عنوان مثال با بهره گرفتن از آن در زمان عبور از عوارضی، شماره دستگاه پردازنده خودکار عوارض خوانده می شود. در حالی که در NFC برد ارتباطی به ۴ اینچ محدود شده است. به همین دلیل می توان از NFC برای کار های حساس تر مثل: ورود به مکان های امنیتی و یا استفاده از کارت اعتباری استفاده کرد.

RFID تکنولوژی از نوع خواندن یک طرفه است ولی در NFC ارتباط به صورت دو طرفه امکان پذیر می باشد. از معمول ترین کاربرد های NFC می توان به کانکت ها بین وسایل و انتقال عکس اشاره کرد.

قابلیت های NFC در تلفن همراه هوشمند

برای مشاهده سایر مقالات و اخبار جدید به صفحه اصلی تکولایف مراجعه کنید.

دستگاه های فعال و غیر فعال در تکنولوژی NFC

در این تکنولوژی ما دو نوع دستگاه فعال و غیر فعال داریم. برای کار کردن دستگاه های اکتیو به برق نیاز است. در دستگاه های غیر فعال تا زمانی که نیازی به آن نباشد، برقی داخل آن جریان ندارد. تلفن همراه در تکنولوژی NFC به دلیل وجود باتری، یک دستگاه فعال به حساب می آید و برق لازم توسط باتری تامین می شود. در داخل سری تگ NFC منبع تغذیه و یا باتری وجود ندارد. آن ها برق مورد نیاز را از گیرنده یا فرستنده می گیرند.

کاربرد NFC

ارتباط NFC با کیف پول مبایل بیش از هر چیز دیگری می باشد. با این ایده نیاز شما به پول نقد و کارت های اعتباری رفع می شود، زیرا تلفن هوشمند شما همان کار پول یا کارت اعتباری را انجام می دهد. با ثبت اطلاعات کارت های اعتباری خود در Google Wallet مجاز به دریافت کارت بانکی مجازی می شوید. پس از آن می توانید تمام هزینه های خود را از این طریق پرداخت کنید.

به مثال های زیر توجه کنید:

  • تمامی کارت های مغناطیسی برای پرداخت بلیط های اتوبوس، مترو و حتی ژتون های غذای دانشگاه، از اساس کار NFC می باشد.
  • با استفاده از NFC تلفن همراه شما تبدیل به کارت اعتباری شده و احتیاجی به حمل کارت و پول برای پرداخت هزینه ها ندارید.