کارت شبکه چیست

صفحه اصلیمقالات

کارت شبکه چیست

کارت شبکه (به انگلیسی:Network interface controller) قطعه ای سخت افزاری است که برای کامپیوتر و گوشی هوشمند امروزی مورد استفاده قرار میگیرد ، کارت های شبکه انواع مختلفی دارند که به صورت کلی به دو دسته وایرلس و معمولی دسته بندی می‌شوند. در ادامه این مقاله از وب سایت تکولایف به معرفی کلی کارت شبکه ها وانواع ان میپردازیم با ما همراه باشید.

کارت شبکه ها بر روی مادربرد کامپیوتر قرار می‌گیرند با پیشرفت تکنولوژی و پیدایش لپ تاپ های امروزی سبب شد تا کارت شبکه به صورت وایرلس که نوعی جدید از کارت شبکه است پدید آید ، کارت شبکه امکان انتقال اطلاعات از بین شبکه های کامیپوتری و اتصال به درگاه اینترنت یا شبکه محلی لوکال را به کاربران میدهد تا بتوانند اطلاعات خود را بین شبکه ها جابه جا کنند.

کارت شبکه چه از نوع سیمی (معمولی) و چه از نوع بی سیم یا همان وایرلس یک قطعه حیاتی برای کامپیوتر،لپتاپ،شبکه و… محسوب می‌شود که باید آن را داشته باشد.

دربازار به طور معمول دو نوع کارت شبکه داریم یک مدل 10 در 10 و یک مدل 10 در100 است.

انواع کارت شبکه

همانطور که پیش تر گفتیم کارت های شبکه به دو دسته سیمی یا معمولی و وایرلس تقسیم می‌شوند.

کارت شبکه سیمی

با استفاده از سیم لن یا کابل لن این نوع کارت شبکه یک خروجی دارد که یک سر آن به کابل دیتا وصل می‌شود و یک سر دیگر به خروجی دیتا که میتواند سرور یا مودم های خانگی باشد.

کارت شبکه بی سیم

امروزه بیشتر از کارت شبکه های بی سیم استفاده می‌شود ، اما اگر نیاز به یک اینترنت و شبکه پایدار باشیم باید از شبکه سیمی استفاده کنیم شبکه بی سیم ممکن است گاهاً دچار مشکل شوند اما متخصصان روز به روز با پیشرفت تکنولوژی این مشکل را بر طرف میکنند اما بازهم ممکن است مشکل قطع و وصل شدن در شبکه های وایرلس رخ بدهد.

کارت شبکه

برترین تولید کنندگان کارت شبکه

1- در رده اول شرکت اینتل قرار دارد

2- ریل تک (RealTek)

3- بوردکام

4- مارول تکنولوژی

5- ملانوکس

کاربرد کارت شبکه بی سیم و با سیم

از کاربرد های کارت شبکه امروزی میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

1- استفاده از کارت شبکه وایرلس و سیمی در تلوزیون های هوشمند

2- استفاده از کارت شبکه وایرلس در گوشی های هوشمند

3- استفاده از کارت شبکه بی سیم و با سیم در لپ تاپ های امروزی

4- استفاده از کارت شبکه در مودم ها

5- استفاده از کارت شبکه بی سیم و با سیم در کنسول های بازی

6- استفاده از کارت شبکه بی سیم و با سیم در انواع پرینتر و ماشین های اداری و….

همان طور که پیش تر به موارد کاربرد کارت های شبکه اشاره کردیم دیدین که کاربرد بسیاری در دنیای امروز ما دارد ؛ امیدواریم این مقاله از وب سایت تکولایف برای شما مفید بوده باشد.

گالری تصاویر انواع کارت شبکه

نظرات

وردپرس: 0