پیدا کردن شماره سریال هارد دیسک وssd در ویندوز ۱۰

صفحه اصلیاخبار کامپیوتر | مقالات کامپیوتر و قطعاتهارد کامپیوتر

پیدا کردن شماره سریال هارد دیسک وssd در ویندوز ۱۰

در این مقاله از وب سایت تکولایف قصد داریم تا به آموزش چگونگی پیدا کردن شماره سریال بر کارخانه سازنده بر روی یک دستگاه هارد اس اس دی و یا کلا هارد اینترنال بپردازیم.

هارد اینترنال به فضای ذخیره سازی گفته می‌شود که توسط یک کابل برق و یک کابل دیتا به مادربرد یک کیس کامپیوتر پی سی و یا لپتاپ متصل می‌شود ، هارد های اینترنال دارای چند نوع هستند یکی از پرمصرف ترین هارد های اینترنال از نوع ssd است که سرعت بسیار خوبی هم دارد.

کاربرد شماره سریال هارد

معمولا برای مصارف مختلفی نیاز است که شماره سریال هارد را بدانیم ، یکی از رایج ترین کاربرد های آن گارانتی هارد خریداری شده از سوی ما می‌باشد و از موارد دیگر کاربرد شماره سریال هارد میتوانیم یک جنس تقلبی را از اصلی مشخص کنیم و حتی سال ساخت آن را به صورت دقیق مشخص کنیم.

روش پیدا کردن شماره سریال هارد

دو روش برای این کار پیش روی ما است ۱-استفاده از نرم افزار سیگیت درایو (Segate Drive Detect) 2-استفاده از خط فرمان cmd و محیط کنسول سیستم

اما پیشنهاد میکنیم از نرم افزار سیگیت درایو برای پیدا کردن شماره سریال هارد مورد نظر خود استفاده کنید به دلیل ساخت این نرم افزار توسط شرکت سی گیت و بدون نیاز به نصب شما می‌توانید تمامی هارد ها حتی هاردهایی که از برند سی گیت نمی‌باشند را با استفاده از این نرم افزار استعلام بگیرید.

داشتن یک محیط گرافیکی خوب و روان به شما کمک بیشتری خواهد کرد اگر چه یک کاربر معمولی کامپیوتر نیستین این روش کمی احمقانه به نظر شما می‌رسد و شما به سرعت با استفاده از خط فرمان می‌توانید تمام این کار ها را انجام بدهید.

مراحل نصب برنامه segate drive detect

دانلود نرم افزار سیگیت
صفحه دانلود نرم افزار سی گیت درایو

ابتدا برنامه را دانلود کنید بعد از اتمام فرایند دانلود نرم افزار تنها کافی است روی آن دوبار کلیک کنید تا باز شود این نرم افزار یک نسخه قابل حمل است که نیاز به نصب ندارد و بعد از دانلود به شما یک فایل با پسوند exe می‌دهد.

اجرا نرم افزار سیگیت
پس از دانلود و نمایان شدن فایل با پسوند exe

پس از نمایان شدن فایل با پسوند exe شما با باز کردن نرم افزار وارد محیط زیر خواهید شد

مشاهده اطلاعات هارد اینترنال ما
در این قسمت لیست هارد های اینترنال متصل به سیستم شما نمایش داده میشود.

اما ممکن است به هر دلیل علاقه ای به استفاده از نرم افزار نداشته باشید و یا میخواهید روش های مختلف هم بدانید در این قسمت روش دوم استفاده از محیط cmd برای یافتن شماره سریال به شما کمک خواهد کرد.

اجرا کامند
دکمه هوم ویندوز را بزنید سپس cmd ویا command prompt را جستجو کنید و اینتر را بزنید

پس از اجراء محیط کنسول ویندوز نوبت به اعمال دستورات می‌رسد نیاز است چند کلمه را تایپ کنید:

دستور کامند برای پیدا کردن هارد ها

wmic diskdrive get model,name,serialnumber

پس از وارد کردن دستور تمامی هارد های اینترنال شما که متصل است نمایش داده خواهد شد مانند تصویر زیر

مشاهده هارد ها در کامند

امیدواریم از این اموزش که توسط وب سایت تکولایف برای شما فراهم شده است استفاده کامل را برده باشید در صورت داشتن هرگونه مشکل می‌توانید در زیر همین پست برای ما کامنت بزارید و تجربیات خودتون از استفاده به اشتراک بزارید.

نظرات

وردپرس: 0