افزایش حملات به مودم های خانگی

افزایش حملات به مودم های خانگی
افزایش حملات به مودم های خانگی

با توجه به گزارش جدید شرکت جهانی امنیت سایبری ترند میکرو (Trend Micro) ، افزایش حملات روترهای هدفمند و اعمال نفوذ همچنان ادامه خواهد یافت زیرا مجرمان سایبری قادرند به راحتی از این حرفه امنیتی در حملات بعدی خود استفاده کنند.

با توجه به تحقیقات انجام شده از اُکتبر سال ۲۰۱۹ به بعد تلاش برای ورود به سیستم روترها افزایش یافته است ، که در آن مهاجمان از نرم افزارهای خودکار برای امتحان کردن و ترکیب رمز های عبور استفاده می کنند.

تعداد تلاشهای مجرمان برای آسیب به شبکه مودم های داخلی تقریباً ده برابر شده است ،که این ارقام از حدود ۲۳ میلیون مودم (روتر) در ماه سپتامبر به نزدیک به ۲۴۹ میلیون در دِسامبر ۲۰۱۹ رسیده است.

جان کار ، مدیر ارتباطات تهدید های جهانی اینترنت، در بیانیه ای گفت: "برای کار و مطالعات آنها ، آنچه در مورد روتر شما اتفاق می افتد هرگز اهمیتی ندارد چرا که مجرمان میتوانند با استفاده از حفره امنیتی که پیدا کرده اند تمام مودم ها و روتر ها را مورد حمله قرار بدهند که همین امر سبب شده است حملات به روتر ها در سطح گسترده ای ادامه یابد."

https://www.gadgetsnow.com

نتایج کلی تحقیقات

طبق بررسی های انجام شده هدف اصلی مهاجمین به روتر های خانگی دسترسی از راه دور به اطلاعات کاربران می‌باشد ، تا بتوانند در فضایی امن و دور به اطلاعات شخصی و خصوصی افراد دست یابند ، همچنین بتوانند از راه دور دستگاه های هوشمند متصل به روترها را تحت سلطه خود در بیاورند.

این موضوع یکی از مهم ترین مواردی است که امروزه ذهن و فکر تمام شرکت های امنیتی را به خود مشغول کرده است ، چرا که این حملات سبب می‌‎شود تا هکران برای رقابت با یک دیگر موج عظیمی از حملات به شبکه های داخلی را ادامه بدهند و در آخر این امر سبب می‌شود تا تبلیغاتی باشد برای آن ها و بتوانند نام خود را در سطح وب و دنیای امنیت و هک گسترده تر کنند.

ddos-modem-roter

خطرات و مشکلات

ddos-roter

یکی دیگر از نگرانی های امروز از این موضوع این است که مجرمان می توانند از راه دور و با داشتن کنترل سیستم های دیجتال شما ائم از گوشی ، لپ تاپ ، کامپیوتر و... دست به کار های خلاف زده که مرسوم ترین آن ها استفاده از دستگاه ها برای حملات دی داس یا ddos می‌باشد که سبب می‌شود در نهایت بدون هیچ گونه مشکلی سبب اختلال های عظیم شبکه ای در سر تا سر دنیا شود.

چگونه ایمن بمانیم ؟؟

همچنین توصیه های انجام شده در برابر این حملات از سوی شرکت های بزرگ امنیتی این است که مالکان حتما دستگاه های روتر خود را به آخرین ورژن و آپدیت موجود به روز رسانی کنند ، البته این توصیه همچنان نا پایدار است اما در موارد کمی دیده شده است که دستگاه هایی با داشتن آخرین ورژن دچار حملات گسترده شده باشند.

پس با این وجود انتظار می‌رود با آپدیت کردن مودم های خانگی می‌توانیم از حملات گسترده و خراب کاری هایی که بعد از آن میتواند مشکلات شدید تری را به وجود آورد جلوگیری شود.