ممنوعیت واردات موبایل ۳۰۰ یورو به بالا

ممنوعیت واردات موبایل ۳۰۰ یورو به بالا
ممنوعیت واردات موبایل ۳۰۰ یورو به بالا

معاون قضایی کشور در هفته گذشته و با نامه به رئیس سازمان سمت با توجه به نامه های ابلاغی اخیرکه به این سازمان ارسال شده بود تصمیم بر ان شد که گوشی های وارداتی بیش از ۳۰۰ یورو اجازه واردات نداشته باشند.

اما این قانون توسط اداره سمت اجرا نشد وروز گذشته معاون قضایی کشور نامه دیگر به وزارت سمت ارسال کرد و گفت چرا با توجه به نامه ارسال شده و تصمیمات گرفته شده هنوز هم وارداتی گوشی هوشمند بالا ۳۰۰ یورویی به داخل کشور ادامه دارد.

در ادامه با تیم تکولایف همراه باشید تا باهم جزئیات این خبر و اتفاق را بررسی کنیم.

گوشی های هوشمندی که ۳۰۰ یورو بیشتر قیمت دارند چه مدل هایی هستند؟

اولین سوالی که ممکن است ذهن شما را درگیر کند شناسایی گوشی هایی هست که به اندازه ۳۰۰ یورو و کم تر ارزش دارند و قابل وارد کردن به داخل کشور هستند.

گوشی های میانرده سامسونگ هوآوی و دیگر کمپانی های گوشی هوشمند مانند شیائومی در داخل کشور است ، این مدل های میان رده ای که قیمت تقریبا ۱۰ میلیون تومانی را در نهایت برای مصرف کنندگان داخلی کشور دارند را باید مد نظر گرفت.

دلیل دولت برای منع واردات گوشی بالای ۳۰۰ یورو چیست؟

در طی جلسات انجام شده در بهار همین سال ۹۹ دولت و کابینه آن برای مدیریت بازار و ارز کشور تصمیم گرفتند برای گوشی های بالای ۳۰۰ یورو ارز دولتی را تخصیص ندهند.تا در مقابل آن دولت رئیس جمهور روحانی بتواند ارز داخل کشور را مدیریت و قیمت هارا به دست بگیرد.

در تصویر زیر آمار سامانه همتا کشور را مشاهده می‌کنید که ارزش گوشی های ثبت شده به صورت قانونی در این سامانه چقدر بوده.

جدول سامانه همتا کشور برای ثبت قانونی و رجیستری گوشی های وارداتی

دلیل رسمی این قانون که در نظر گرفته شده بود این هست که گوشی های بالا ۳۰۰ یورو در داخل کشور ۹ درصد از حجم بازار هست این موضوع در حالی است که ارز اختصاص یافته به بخش تلفن همراه هوشمند را این دسته از گوشی های همراه به میزان ن۳۶ درصد کل ارز های سال برای اختصاص واردات گوشی در بر گرفته بودند.

به همین دلیل دولت برای کم کردن این هزینه ها و میزان ارز های گوشی وارداتی بیش از ۳۰۰ یورو تصمیم به منع تخصیص ارز واردات دولتی به این دسته است.

اما جالب اینجاست که این موضوع در نهایت به تصمیم نهایی نرسید و با مخالفت اداره سمت و دیگر گروه ها مواجعه شد.

دولت و اداره صنعت معدن تجارت مصوبه واردات گوشی های همراه بالا ۳۰۰ یورویی را تکذیب کردند. اما جالب اینجا است که با توجه به نامه دادستانی برای تلفن های هوشمند وارداتی متوجه آن می‌شویم که چنین موضوع و قانونی وجود داشته و حتی ابلاغ هم شده بود اما به دلیل مشکلات آن منع از ادامه و اجرایی تر شدن آن شد.

نامه ارسالی دادستانی کشور درمورد موضوع منع تخصیص ارز برای گوشی های بالا۳۰۰ یورو

۵ درصد از حجم بازار برای گوشی های بالای ۳۰۰ یورو

با توجه به بالا رفتن قیمت دلار در سال ۹۹ قیمت های گوشی هوشمند میان رده که از بیشترین طرفداران را در بازار داخلی ایران داشته اند سبب شد به فروش نروند و در پشت ویترین مغازه داران بمانند ، همین موضوع سبب شد که ارز اختصاص یافته برای این نوع گوشی های بالا ۳۰۰ یورویی خیلی بیشتر از فروش ان ها در داخل بازار ایران باشد.

در نهایت به آماری که توسط همتا اعلام شده است میرسیم که ۲۵ درصد برای واردات تلفن همراه به این دسته از گوشی ها اختصاص یافته اما تنها ۵ درصد از فروش بازار داخلی تلفن همراه را در دست داشته و همین موضوع سبب اعتراض سامانه همتا و دیگر ارگان های مرتبط شد.

این گروه معتقدند به دلیل کم بودن تقاضای این سری از گوشی ها و اختصاص دادن ارز بسیار زیاد به این دسته سبب شده است تا دولت در وارداتی بسیاری از لوازم های ضروری به داخل کشور نا توان شود و باید این مسئله با جدیت بیشتری پیگیری شود.

در ادامه گفته های رئیس انجمن های واردکنندگان ایران را بخوانید:

«اگر شرایط اقتصادی کشور درست بود و ارزی وجود داشت که به بازار تزریق شود، ما هم مخالف بودیم ولی ما به عنوان واردکنندگان موبایل مشاهده می‌کنیم که ارزی در کار نیست و قرار هم نیست ارزی داده شود. این شرایط نه به ضرر مردم است و نه به ضرر واردکنندگان، زمانی که ۹۱ درصد نیاز بازار متعلق به گوشی‌های زیر ۳۰۰ یورو است، باید سعی و تلاش کنیم تا این نیاز را برطرف کنیم و آن را تامین کنیم و نمی‌توان به خاطر یک درصد محدود، کل بازار گوشی موبایل را به چالش کشید.»

واردات آیفون در سال ۹۹

با توجه به ممنوع بودن واردات سری گوشی های برند اپل به نام آیفون اما در سال ۹۹ در داخل بازار ایران به صورت رسمی این مدل وارد شد و با استفاده از ارز دولتی که به آن اختصاص یافته بود روانه بازار های داخل شد.

این در حالی بود که همچنان واردات گوشی های آیفون طی مصوبه های قبلی به داخل کشور ممنوع بوده است اما به چه دلیل امسال ۹۹ به صورت علنی وارد شده است هنوز هم سوال است وسبب تنش میان معاون قضایی و وزیر صنعت شود تا در طی نامه ای معاون قضایی خواستار توضیح در رابطه با واردات گوشی آیفون شد.

در زیرتصویری که مشاهده می‌کنید میزان واردات آیفون به داخل کشور است که از چه روش و طریق وارد بازار داخل شده که بیشترین واردات به روش مسافری در داخل ایران بوده است.

نمودار واردات گوشی ایفون شرکت اپل به بازار ایران

روش واردات گوشی از طریق مسافری چیست؟

این روش بسیار ساده است شما پس از آن که از سفر خارجی خود در حال برگشت به داخل کشور هستین می‌توانید یک گوشی بدون کارتن را به همراه خود وارد کشور کنید اما این گوشی نیاز به رجیستری دارد با توجه به قوانین بسیار سخت که مصوبه دولت صنعت معدن هست برای واردات شما تنها دو روش برای رجیستر کردن یک تلفن همراه هوشمند را دارید یا از طریق سامانه و شرکت های معتبر که یک کد را در اختیار شما قرار می‌دهند و یا از طریق سفر و به اصطلاح مسافری.

پس از وارد شدن به ایران در درب گیت شما می‌توانید با مراجعه به بخش تعبیه شده گوشی همراه خود را با پرداخت هزینه مالیات و رجیستر آن به راحتی رجیستری کنید و سپس وارد کشور شوید.

اما چرا هنوز هم گوشی های آیفون به بازار ایران وارد می‌شوند؟

دلیل اصلی این موضوع نه مقصر وزارت صنعت است نه گروه دیگر روش واردات گوشی همراه به ایران از طریق مسافری به داخل کشور بوده است که سبب شد گوشی آیفون های جدید به ایران وارد شوند و به راحتی رجیستر بشود.

اما موضوعات جدیدی را در کابینه دولت بررسی می‌شود که یکی از آن ها بالا بردن هزینه واردات گوشی های بالای ۵۰۰ دلار است که در سال آینده احتمال عملی شدن آن بسیار است.

اما نظر شما در این باره چیست ایا دولت توانسته است با این کار بازار را در دست بگیرد آیا جلوگیری از این موضوع سبب می‌شود بازار بهتر شود یا خیر نظر خودتون برای ما به اشتراک بزارید.