ساخت واکسن کرونا ایران و کوبا

صفحه اصلیاخبار تکنولوژی | دسته بندی اخبار روز

ساخت واکسن کرونا ایران و کوبا

همکاری ایران و دولت کشور کوبا برای ساخت واکسن کرونا امروز در سر تیتر خبر های داغ این ویروس همه گیر جهانی شده است.همچنین در فاز سوم ساخت واکسن ایران قصد دارد واکسن را بین ۵۰ هزار نفر تست کند.

به‌گفته‌ی کیانوش جهانپور، مرحله‌ی سوم مطالعات بالینی این واکسن بهمن و اسفند امسال روی ۵۰ هزار نفر داوطلب در کشورمان انجام می‌شود.

به‌گزارش خبر گزاری مهر، پیش‌تر وزیر بهداشت اعلام کرده بود تهیه‌ی واکسن کرونا از چهار مسیر دنبال می‌شود: ۱. خرید مستقیم از شرکت‌های تولیدکننده‌ای است که تأییدیه‌ی نهایی تولید انبود گرفته‌اند؛ ۲. خرید از سبد مشترک کوواکس؛ ۳. تولید واکسن داخلی؛ ۴. تهیه‌ی واکسن تولید مشترک با کشورهای معتبر در زمینه‌ی تولید واکسن. شرط ایران برای انجام هرگونه مطالعات بالینی در داخل کشور نیز انتقال فناوری و تولید مشترک است. به‌گفته‌ی جهانپور، فناوری واکسن تولید مشترک با کوبا ساویونیت پروتئین است که در آن، بخشی از پروتئین آر‌بی‌دی ویروس را تولید می‌کند.

همچنین جالب است بدانید در مصاحبه امروز بیان شد پیش از این ایران با کشور کوبا در ساخت واکسن همکاری های لازم را به عمل آورده بود.

به‌گزارش مهر، میزان پیش‌فروش واکسن‌های شرکت‌های مختلف در دنیا ۳/۲۹ میلیارد دُز واکسن «آکسفورد آسترازنکا»، ۱/۳۷ میلیارد دُز «جانسون و جانسون»، ۱/۳۸ میلیارد دُز «نوواکس»، ۱/۲۸ میلیارد دُز «فایزر» و «بیوانتک»، ۱/۲۳ میلیارد دُز «سانوفی – جی‌اس‌کی»، ۷۸۰ میلیون دُز «مادرنا»، ۴۱۰ میلیون دُز «کیوروک»، ۳۶۰ میلیون دُز «سینوواک»، ۳۴۰ میلیون دُز «اسپاتیک وی» و ۱۴۰ میلیون دُز واکسن «کوواکس» است.

قانعی درباره‌ی این موضوع افزود: «میزان تولید واکسن‌ها در دنیا در سه‌ماهه‌ی آخر ۲۰۲۰ یک‌میلیارد دُز، نیمه‌ی اول ۲۰۲۱ درحدود ۷/۷ میلیارد دُز، نیمه‌ی دوم ۲۰۲۱ تقریبا ۱۲/۲ میلیارد دُز، در سال ۲۰۲۲ حدودا ۲۶/۲ میلیارد دُز و در سال ۲۰۲۳ نزدیک به ۲۹/۶ میلیارد خواهد بود.»

بنابر گفته‌های رئیس اداره‌ی بیولوژیک سازمان غذا و دارو‌، شرکت‌های ایرانی ۱۲ تقاضای جدی دیگر نیز برای تولید واکسن با پلتفرم‌های مختلف از‌جمله DNA و mRNA و ویروس غیرفعال‌شده به اداره‌ی بیولوژیک سازمان غذا و دارو ارسال ‌کرده‌اند. به‌گزارش وزارت بهداشت، یکی از واکسن‌های ایرانی کرونا وارد مرحله‌ی بالینی شده و دو واکسن دیگر به مرحله‌ی بالینی نزدیک شده‌اند و پنج واکسن دیگر نیز پرونده را تهیه و به سازمان غذا و دارو ارائه کرده‌اند تا بتوانند وارد مراحل بعدی شوند.

نظرات

وردپرس: 0