شدت تحریم های گوگل علیه کاربران ایرانی

صفحه اصلیاخبار تکنولوژی | دسته بندی اخبار روز

شدت تحریم های گوگل علیه کاربران ایرانی

از چند روز پیش شایعات مبنی بر بستن سرویس های گوگل برای کاربران ایرانی و قطع دسترسی ایران در سرویس های اشتراکی مانند یوتوب و… بوده است ، اما این شایعات و محدودیت ها چقدر درست است و حقیقت دارد با تیم تکولایف همراه باشید تا با بررسی دقیق فیلترینگ گوگل علیه ایران و کاربران ایرانی اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار بدهیم.

گوگل در حال شناسایی کاربران ایران

با توجه به استفاده از انواع فیلترشکن و سرویس های تحریم گذر اما هنوز هم گاهاً زمانی که شما از این سرویس ها برای گوگل استفاده می‌کنید به راحتی حتی در زمان استفاده از vpn گوگل قادر خواهد بود تا آی پی آدرس شما را شناسایی کند.

این موضوع که چگونه گوگل می‌تواند به این راحتی آیپی هایی را که حتی برای گذراندن از تحریم از ویپی ان استفاده کردند را شناسایی کند طرح ها و موضوعات مختلفی برای بررسی وجود دارد که کارشناسان حدس ها و گمان های بسیاری در این باره می‌زنند.

اما بیشتر کارشناسان می‌گویند بیشتر این تحریم ها بر اثر ایجاد پروسه آی پی لیک (به‌انگلیسی:Ip Leak) است که سبب به لو رفتن کاربران ایرانی حتی در زمان استفاده از برنامه های تحریم گذر می‌شود.

استفاده از فیلترشکن توسط کاربران ایران

نگرانی ها از محدودیت های گوگل

در این میان برخی از کسانی که با استفاده از تبلیغات و یا سرویس های اشتراکی خارجی به راحتی کسب در آمد می‌کردند ادعا دارند که به تازگی در آمد آن ها به شدت کاهش پیدا کرده است ، برای مثال افرادی که در یوتوب دارای کانال های خبری و یا فیلم و سریال و… بودند میگویند به تازگی با پیش گرفتن این سیاست از سوی گوگل سبب شده است بازدید کنندگان آن ها کاهش یابد چرا که پدیده IP LEAK صورت گرفته است و از این رو کاربران ایران که با فیلتر شکن وارد یوتوب می‌شوند به راحتی قابل شناسایی خواهند بود.

محدودیت در گوگل آنالیتیکس

اما نگرانی دیگر در بخش وب مستر ها ، سئو کاران و طراحان وب سایت های ایرانی است که در حال حاضر گوگل ۲۰درصد تا ۲۵درصد کاربران ایران را در هنگام ورود به آدرس گوگل آنالیتیکس شناسایی می‌کند و راه را برای ورود آن ها می‌بندد ، حتی اگر از یک وی پی ان اشتراکی و یا وی پی ان رایگان استفاده کنند.

این نگرانی ها ممکن است در آینده بیشتر شود و سبب ایجاد مشکل های گسترده تر در سطح وب برای کاربران ایرانی شود و این در حالی است که در حال حاضر هیچ سرویسی مشابه گوگل در ایران وجود ندارد که کاربران بتونند بر بستر آن کارکنند.

شناسایی کاربران ایران توسط گوگل چگونه است؟

از مهم ترین دلایل لو رفتن آی پی ایران در استفاده از سرویس های گوگل استفاده از تحریم گذر های رایگان توسط کاربران ایرانی است ، که یکی از راه های جلوگیری از این موضوع استفاده از سایت آی پی لیک است (https://ipleak.net/) پس از وصل شدن به یک سرویس وی پی ان شما میتوانید از طریق این سایت قبل از ورود به سرویس های گوگل آی پی خود را بررسی کنید که آیا قادر به شناسایی شما به عنوان یک فردی که از ایران به سرویس های اینترنتی دسترسی دارید می‌باشد یا خیر.

این راه در حال حاضر یکی از موثر ترین راه های جلوگیری از قطع دسترسی در سرویس های گوگل برای کاربران ایرانی است. اما برای اطمینان خاطر میتوانید یک تست دی ان س لیک (DNS LAK) را نیز انجام بدهید. (https://browserleaks.com/webrtc)

شناسایی کاربران ایران توسط گوگل

نگرانی بی مورد از تحریم گوگل

اما با توجه به سخت گیری های سطحی از سوی گوگل که هر ساله برای کاربران ایرانی رخ می‎‌دهد سبب می‌شود تا افرادی که کسب و کار آن ها در معرض این خطر است محافظ کارانه تر قدم بر دارند اما نباید نگران این موضوع باشیم.

گوگل همواره می‌تواند با تلفیق تکنولوژی هایی که در دست دارد راه را برای کاربران ایرانی به صورت کلی قطع کند اما این کار به هیچ وجه انجام نمی‌شود.

برای مثال گوگل می‌تواند اطلاعات زبان سیستم و کیبورد افراد را در بدو ورود به سایت و سرویس های خود در دست بگیرد و با استفاده از آی پی ها و بررسی آن ها کاربران ایرانی را شناسایی کند و در نهایت جلوی ورود آن ها را به سامانه بگیرد.

اما این ها همه احتمالاتی است که سال ها در پی بررسی آن هستیم و هیچ گاه این اتفاقات نخواهد افتاد و تنها هر ساله یک سری محدودیت هایی که به راحتی کاربران می‌توانند آن ها را دور بزنند به محدودیت های گوگل اضافه خواهد شد و نیازی نیست نگران آن باشیم.

نظرات

وردپرس: 0