گجت چیست ؟

صفحه اصلیمقالات تکنولوژیگجت

گجت چیست ؟

به ابزار های الکترونیکی و یا مکانیکی کوچک که با هدف راحت تر شدن زندگی ساخته شده اند، گجت گفته می شود.

از نمونه گجت ها می توان به دستگاه های پخش چند رسانه ای، تلفن های هوشمند، تبلت ها، بلندگو های بی سیم کوچک، پیچ گوشتی های الکترونیکی، مسواک های برقی، چاقو های چند کاره و … اشاره داشت.

خلاقیت های به کار رفته در حین ساخت آن ها هم بسیار مهم می باشد. به همین دلیل برخی از گجت ها علاوه بر کارایی، نبوغ سازنده خود را نیز نشان می دهد.

معنی این واژه در دیکشنری Collins English Dictionary به صورت زیر می باشد:

  • به وسیله یا ابزار کوچک مکانیکی گفته می شود.
  • به هر نوع وسیله ای که بیش از کارایی، نبوغ و خلاقیت سازنده را نشان دهد، گجت می گویند.

در حقیقت آن وسایل های خلاقانه و ابتکاری که از فناوری های جدید استفاده می کنند، هستند. برخی از این ابزار ها بسیار با ارزش و گران قیمت هستند. استفاده از گجت ها بسیار جذاب و لذت بخش و با توجه به کاربردشان، بسیاری از کار های روزمره را برای ما آسان تر می کنند.

همچنین این واژه برای وسایل های جدید و مطابق با تکنولوژی به کار می رود. به عنوان مثال: در زمان ارائه تلفن های هوشمند، آن ها گجتی کاربردی شناخته می شدند؛ اما شاید آن ها امروزه کاربرد زیادی برای ما نداشته باشند. به همین دلیل بهتر است با آن واژه معرفی نشوند.

برای مشاهده سایر مقالات روی تکولایف کلیک کنید.

تاریخچه پیدایش واژه گجت:

داستان ها و روایت های مختلفی برای پیدایش این کلمه وجود دارد. برخی از افراد معتقدند که آن از کلمه فرانسوی gâchette گرفته شده است. برخی دیگر هم پیدایش این کلمه را به شرکت سازنده مجسمه آزادی ربط می دهند؛ زیرا آن ها مدتی مدل های کوچکی از مجسمه را ساخته و روانه بازار می کردند.

پست های جدیدتر
پست های قدیمی‌تر

نظرات

وردپرس: 0