فیبرنوری شرکت های‌وب به شهر ایلام رسید

فیبرنوری شرکت های‌وب به شهر ایلام رسید
فیبرنوری ایلام های وب

ساکنان شهرهای ایلام می توانند با استفاده از سرویس فیبر نوری Hiweb اینترنت پرسرعت تا 1000 مگابیت بر ثانیه را تجربه کنند. سرویسی که در آن قیمت خرید مودم و راه اندازی اولیه آن به صورت اقساطی به مشتری پرداخت می شود.

پروژه توسعه فیبر نوری های وب با نام «آذراحش» در استان ایلام به روزهای پایانی خود نزدیک می شود. برای این منظور بیش از 400 کیلومتر کابل فیبر نوری کشیده شده و پیش بینی می شود تا پایان تابستان این سرویس در تمامی شهرستان های ایلام در دسترس عموم قرار گیرد.

«محسن راجی» معاون بازاریابی و فروش های وب فاش کرد: ساکنان شهرهای منطقه ایلام می توانند از طریق راه های ارتباطی این شرکت از جمله سایت و تلفن و یا نمایندگان منطقه ای خدمات فیبر نوری های وب را خریداری و نصب کنند.

به گفته وی امکان پرداخت هزینه اولیه این سرویس اعم از مودم و راه اندازی اولیه به صورت اقساطی وجود دارد.

«حمید جواهری»، معاون توسعه و نگهداری شرکت های‌وب اعلام کرد برای ارائه سرویس فیبر نوری، 167 کیلومتر حفاری زمینی و 271 کیلومتر نیز فیبرکشی هوایی صورت گرفته است: «فیبرکشی هوایی از روی دیوار و تیرهای ایجاد شده بود.»

به گفته وی این شرکت در شهر ایلام 19 رک OLT و در کل استان بالغ بر 108 رک OLT احداث کرده است. این رک‌ها وظیفه ارسال و دریافت سیگنال نوری با صدها یا هزاران مشترک را به عهده دارند.

1100 دستگاه/روز استفاده از ماشین آلات استان، احداث 718 هندل هول (حوضچه پیش ساخته) و نصب و کابل کشی 491 عدد DP3 که لایه دسترسی three hundred متری منزل مشترک است از دیگر آمارهای اجرای پروژه فیبر نوری های‌وب است.

اما چرا وزارت ارتباطات و اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت به سراغ پروژه گسترش فیبر نوری رفته‌اند؟ جواهری در پاسخ به این سؤال گفت: «شبکه مسی محدودیت پهنای باند و سرعت برای هم مشترکین خانگی و هم شبکه داخل شهری ایجاد کرده بود.»

چندی پیش شرکت داده گسترعصر نوین (های‌وب) پروانه یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی موسوم به u.S.A. را دریافت کرد. پروانه‌ای که با رفع انحصار از پروژه فیبر نوری، بیش از پیش موجب توسعه فیبر نوری در سراسر ایران خواهد شد.

با ارائه سرویس فیبر نوری (FTTH) امکان دسترسی با کیفیت بالا و هر چه بهتر و سریع‌تر به اینترنت پرسرعت فراهم خواهد شد.