انواع خنک کننده‌ها در سیستم‌های گیمینگ‌

صفحه اصلیاخبار کامپیوتر | مقالات کامپیوتر و قطعات

انواع خنک کننده‌ها در سیستم‌های گیمینگ‌

همین‌طور که هوا گرمتر می شود، سیستم پی‌سی گیمرها هم با بازی‌های سنگینی که اجرا می کنند حسابی گرم خوهد شد. اگر به دنبال راهی برای خنک کردن کامپیوتر خود هستید، با ما همراه باشید تا انواع خنک کننده‌ها را به اختصار توضیح می‌‌دهیم:

◄ فن‌ها، و سیستم‌های خنک کننده از طریق هوا: همان خنک کننده‌های رایج که از جریان هوا برای دفع گرما استفاده می‌کنند. اجزای تشکیل دهنده آن‌ها عبارتند از: گرماگیر (هیت سینک)، لوله‌های انتقال گرما و فَن. این ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین روش خنک کردن سیستم است و ارزان قیمت‌ترین. ‌

سیستم خنک کننده کامپیوتر
نمونه سیستم خنک کننده مایع


◄خنک کننده‌های مایع

◄ کولر مایع ساده:
یک پکیج فشرده که هیت بلاک، پمپ و رادیاتورها را با هم در یک جا جمع کرده است.

◄ کولر مایع باز یا Open Loop: این کولرها دارای قطعات کاملا باز و جدا از هم هستند و در نتیجه همیشه امکان تغییر در ساختار خود را دارند. ‌
– کل سیستم زیر آب: این خنک کننده تقریبا تمام سیستم را داخل مخزن مایع فرو می‌برند. مایع برای خنک شدن به سمت رادیاتورها هدایت شده و سپس به مخزن بازمی‌گردد.

◄کولرهای مایع دارای سیستم تغییر فاز: این کولرها دقیقا مانند یخچال فریزرهایی که در آشپزخانه دارید عمل می‌کنند، بسیار گران قیمت هستند و تنها در شرایط خاص و برای رقابت بر سر اورکلاک استفاده می‌شوند.

◄کولرهای پِلتیه: بر پایه ترموالکتریک عمل می کنند. وقتی بر روی ماژول خنک کننده‌ی پلتیه جریان الکتریکی وارد می کنید، یک سوی صفحه فلزی گرم شده و روی دیگر آن سرد می‌شود.

نظرات

وردپرس: 0