Cloud computing یا پردازش ابری چیست؟

Cloud computing یا پردازش ابری چیست؟
پردازش ابری

Cloud computing به جای اینکه روی نوع دیگری از Hard disk باشد ، به ذخیره سازی و دسترسی به داده ها و برنامه ها از طریق اینترنت اطلاق می شود. نمونه هایی از خدمات Cloud شامل iCloud ، Google Cloud و Dropbox است.

تاریخچه

اصطلاح ابر برای اشاره به سیستم عامل ها برای محاسبات توزیع شده در اوایل سال ۱۹۹۳ مورد استفاده قرار گرفت ، هنگامی که اپل General Magic و AT&T از آن برای توصیف فن آوری های (زوجی) Telescript و PersonaLink استفاده کردند.در برنامه Wired در اپریل ۱۹۹۴، اندی هرتسفلد درباره Telescript ، زبان برنامه نویسی توزیع شده General Magic اظهار داشت:

"زیبایی Telescript ... این است که اکنون ، به جای اینکه فقط یک وسیله برای برنامه نویسی داشته باشیم ، اکنون کل Cloud را در آنجا داریم که یک برنامه واحد می تواند به آنجا برود و به منابع مختلف سفر کند و به نوعی ایجاد کند. سرویس مجازی ، قبلاً هیچ کس چنین چیزی را تصور نکرده بود. نمونه ای که جیم وایت [طراح Telescript ، X.400 و ASN.1] از آن استفاده می کند ، یک سرویس تنظیم تاریخ است که یک عامل نرم افزاری به فروشگاه گل می رود و به گل سفارش می دهد. به فروشگاه بلیط می رود و بلیط های نمایش را می گیرد و همه چیز به هر دو طرف ابلاغ می شود.

تاریخ اولیه

در دهه ۱۹۶۰ ، مفاهیم اولیه تقسیم زمان از طریق RJE (ورود به کار از راه دور) رایج شد ؛این اصطلاحات بیشتر با فروشندگان بزرگی مانند IBM و DEC همراه بود. راه حلهای به اشتراک گذاری تمام وقت در اوایل دهه ۱۹۷۰ در سیستم عامل هایی مانند Multics (بر روی سخت افزار GE) ، کمبریج CTSS و اولین درگاه های UNIX (بر روی سخت افزار DEC) در دسترس بود. با این حال ، مدل "مرکز داده" که در آن کاربران شغلهایی به اپراتورها ارائه می دادند تا از طریق اصلی IBM استفاده کنند ، غالب بود.

در دهه ۱۹۹۰ ، شرکت های مخابراتی که قبلاً مدارهای داده اختصاصی نقطه به نقطه را ارائه می دادند ، ارائه خدمات شبکه خصوصی مجازی (VPN) با کیفیت خدمات قابل مقایسه ، اما با هزینه کمتری را آغاز کردند. با جابجایی ترافیک همانطور که می دید تعادل بین سرورها مناسب است ، آنها می توانند از پهنای باند کلی شبکه به طور مؤثرتر استفاده کنند. آنها شروع به استفاده از نماد ابر برای نشان دادن نقطه علامت گذاری مشخص بین آنچه که ارائه دهنده مسئولیت آن را بر عهده داشت و کاربران مسئول آن بودند. رایانش ابری این مرز را برای پوشش دادن همه سرورها و همچنین زیرساخت های شبکه گسترش داده است. با رایج تر شدن رایانه ها ، دانشمندان و فن آوران روش هایی را برای ایجاد قدرت محاسباتی در مقیاس بزرگ از طریق تقسیم زمان در اختیار کاربران بیشتری قرار دادند. آنها با استفاده از الگوریتم ها برای بهینه سازی زیرساخت ها ، پلتفرم ها و برنامه های کاربردی برای اولویت بندی CPU ها و افزایش بهره وری برای کاربران نهایی بودند.

استفاده از استعاره ابری برای خدمات مجازی حداقل به General Magic در سال ۱۹۹۴ می رسد ، جایی که از آن برای توصیف جهان "مکانهایی" استفاده شده است که عوامل تلفن همراه در محیط Telescript می توانند به آن بروند. همانطور که توسط اندی هرتسفلد شرح داده شده است:

اندی می گوید: "زیبایی Telescript" این است که اکنون ، به جای اینکه فقط وسیله ای برای برنامه نویسی داشته باشیم ، اکنون کل Cloud را در آنجا داریم که یک برنامه واحد می تواند به آنجا رفته و به بسیاری از منابع مختلف اطلاعاتی سفر کند و ایجاد کند. یک سرویس مجازی است.  

استفاده از استعاره ابری براساس استفاده طولانی مدت در شبکه و ارتباطات به کارمند ارتباطات General Magic، دیوید هافمن ، اعتبار داده می شود. علاوه بر این ، برای استفاده توسط General Magic ، از آن نیز در ترویج خدمات مرتبط با PersonaLink AT&T استفاده شده است.