بد افزار اندروید در گوگل پلی

بد افزار اندروید در گوگل پلی
بد افزار اندروید در گوگل پلی

محققان امنیتی ۲۸ اپلیکیشن برای گوشی های هوشمند اندروید مخرب را فهرست کرده اند که در واقع نوعی بدافزار هستند و از کاربران می خواهند برای اشتراک در سرویس های مختلف هزینه ای پرداخت کنند.

این اپلیکیشن ها شامل والپیپر، کیبورد، ویرایشگر عکس و ویرایشگر ویدئو بودند که توسط تیم آنتی ویروس دکتر وب شناسایی شدن. همچنین این اپلیکیشن ها که لیست آنها را در ادامه مشاهده می کنید در مجموع بیش از ۱۰ میلیون بار دانلود شده اند.

در مجموع، ۲۸ برنامه در فروشگاه Google Play یافت شد که توانستند سیاست‌های امنیتی سخت‌گیرانه گوگل را دور بزنند.

  • Photo Editor: Beauty Filter
  • Emoji Keyboard: Stickers & GIF 
  • Funny Caller
  • 4K Wallpapers Auto Changer
  • NewScrean: 4D Wallpapers 
  • Notes - reminders and lists

پس از نصب، اکثر برنامه ها سعی می کنند ضاهر خود را تغییر داده و خود را پنهان کنند تا از حذف نصب توسط کاربران جلوگیری شود. سپس، این برنامه ها کاربران را با تبلیغات مختلف گوشی شما را کند می‌کنند.

البته اگر کاربران مجوزهای لازم را به برنامه ها ندهند، هیچ یک از این موارد اتفاق نمی افتد. این برنامه ها از نظر طراحی ساده هستند، اما اغلب از کاربران مجوزهای پیشرفته ای مانند کاهش سرعت برای صرفه جویی در باتری می خواهند تا بتوانند به کار خود ادامه دهند.

اگرچه اکثر برنامه‌ها اکنون از پلی استور حذف شده‌اند، اما میلیون‌ها بار توسط کاربران دانلود شده‌اند و تا زمانی که به طور کامل از دستگاه‌های قربانیان حذف نشوند، همچنان یک تهدید محسوب می‌شوند.

از آنجایی که اخیراً بسیاری از بدافزارها و بدافزارها کشف شده‌اند و این برنامه‌ها عمدتاً شناسایی نمی‌شوند، دانلود برنامه از منابع شناخته شده دیگه روشی امن نخواهد بود. علاوه بر این، کاربران باید نظرات ارسال شده توسط سایر کاربران را مطالعه کنند. همچنین، تعداد بررسی های ثبت شده برای اپلیکیشن مورد نظر می تواند از این اتفاق جلوگیری کند و از دانلود برنامه ها تنها با چند کامنت اجتناب کنید.