چاپ سه بعدی با الهام از پوست اختاپوس

صفحه اصلیاخبار تکنولوژی | دسته بندی اخبار روز

چاپ سه بعدی با الهام از پوست اختاپوس

مهندسان راتگرز با الهام از پوست تغییر رنگ ماهی های دریایی ، هشت پا و ماهی مرکب ، ژل هوشمند چاپ سه بعدی ساختند، که هنگام قرار گرفتن در معرض نور تغییر شکل می دهد ، این ژل جدید به دلیل تغییر رنگ می‌تواند یکی از محصول های جدید نظامی برای استتار باشد.

بر اساس مطالعه انجام شده در مجله ACS Applied Materials & Interfaces ، مهندسان همچنین یک ماده برای چاپ سه بعدی تهیه کردند که می تواند رنگ ها را هنگام تغییر نور نشان دهد .

شرح کامل این دستاورد

اختراع آنها با توجه به توانایی شگفت انگیز سفالوپودها مانند ماهی های دریایی ، هشت پا و ماهی مرکب برای تغییر رنگ و بافت پوست نرم آنها برای استتار و برقراری ارتباط صورت گرفته است. این موضوع مهم توسط هزاران سلول تغییر دهنده رنگ که کروماتوفور نامیده می شوند ، در پوست این حیوانات آبزی حاصل می شود.

” استاد گروه مهندسی مکانیک و هوافضا در دانشکده مهندسی دانشگاه راتگرز – نیوبرانزویک گفت: “تحقیقات ما از یک رویکرد مهندسی جدید شامل استتار پشتیبانی می کند که می تواند به مواد نرم اضافه شود و نمایشگرهای رنگی و انعطاف پذیر ایجاد کند.”

مهندسان راتگرز یک هیدروژل قابل چاپ سه بعدی یا ژل هوشمند تولید کردند که در نتیجه نور را حس می کند و تغییر شکل می دهد.

مهندسان با استفاده از یک نانو ماده حساس به نور در هیدروژل ، آن را به یک “عضله مصنوعی” تبدیل کردند که در پاسخ به تغییرات نور منقبض می شود. ژل هوشمند سنجش نور ، همراه با مواد کششی چاپ شده سه بعدی ، تغییر رنگ داده و منجر به ایجاد استتار می شود.

با پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی چنین دست آوردی دیگر غیر قابل باور نیست و در آینده نه چندان دور باید منتظر اتفاق های بزرگ تر در صنعت تکنولوژی و اختراعات بشر باشیم.

منبع: “چاپ چند ماده ای برای کروماتوفورهای مصنوعی نورپذیر با الهام از سفالوپود” توسط داهون هان ، یوئپینگ وانگ ، چن یانگ و هوون لی ، ۳ ژانویه ۲۰۲۱ ، مواد و رابط های کاربردی ACS .

scitechdaily.com

نظرات

وردپرس: 0