ساخت ماهواره ای مانند خیام 40 تا 50 میلیون دلار هزینه دارد

ساخت ماهواره ای مانند خیام 40 تا 50 میلیون دلار هزینه دارد
ماهواره ای مانند خیام

رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه ساخت ماهواره ای مانند خیام حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیون دلار هزینه دارد و در حال حاضر رقم دقیق آن محاسبه نشده است، گفت: وی همچنین گفت: طراحی مفهومی سطح بالای ماهواره خیام در داخل کشور انجام شد اما ساخت آن به یک شرکت معتبر و شناخته شده خارجی واگذار شد. سالاریه خیام با رد این ماهواره به عنوان جاسوسی گفت: تصاویر به دست آمده از خیام را می توان به شرکت ها فروخت و برای منابع طبیعی، مدیریت شهری و .. استفاده کرد. اعلام کرد که در زمینه ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

سازمان فضایی ایران و آژانس فضایی روسیه با همکاری بین المللی، ماهواره خیام را با پرتابگر روسی سایوز از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان به مداری در ۵۰۰ کیلومتری زمین پرتاب کردند.

به گزارش تکولایف، نشست خبری رئیس سازمان فضایی ایران «حسن سالاریه» درباره ماهواره خیام در پایگاه فضایی ماهدشت برگزار شد. این پایگاه مرکز کنترل و عملیات ماهواره خیام بود و سالاریه در این باره توضیحاتی ارائه کرد و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی با اشاره به روند طراحی و ساخت خیام گفت: در اواسط دهه ۹۰ که مرحله ساخت ماهواره در کشور در مراحل اولیه بود، کارشناسان فضایی کشور نیاز به ماهواره با دقت بالا را احساس کردند. در این راستا یک فرآیند تحقیقاتی دو ساله در کشور انجام شد و طراحی مفهومی آن در سطح بالایی انجام شد و مشخصات فنی آن به طور کامل مشخص شد.

وی با تاکید بر اینکه در بحث ساخت ماهواره باید استخراج پارامترهای مختلف و ویژگی هایی مانند کنترل موقعیت و پایداری به طور شفاف مشخص شود، گفت:

در اواسط دهه ۹۰، همانطور که در دنیا مرسوم است، تولیدکنندگان ماهواره های بسیار دقیق را شناسایی کردیم و در نهایت یک شرکت معتبر و معتبر انتخاب شد. طراحی مفهومی و ماموریت ماهواره ها توسط مشتری تعیین می شود که با توجه به تجربه چندین ساله خیام در ساخت ماهواره در ایران به خوبی در روند ساخت خیام کار شده است.

به گفته رئیس سازمان فضایی ایران، کنترل این پروژه از نظر فنی توسط تیم ایرانی انجام شد و چندین سال به طول انجامید: «تیم سازمان فضایی در تمامی مراحل آزمایشی ماهواره به عنوان ناضر شرکت کرد. و تست های مختلفی در این مدت انجام شد.

ما نمی توانستیم منتضر تولید ماهواره های داخلی باشیم

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به نیاز کشور به صنعت ماهواره اشاره کرد و در پاسخ به چرایی روی آوردن به ماهواره های غیر ایرانی گفت:

صنعت ماهواره داخلی در ایران بیست سال است که فعالیت می کند و ما ماهواره های حسگر ۱۰۰ و ۴۰ متری را در ایران ساخته ایم. ما توانایی ساخت ماهواره با دقت ۵ متر و ۱۰ متر را داریم که پاسخگوی بخش زیادی از نیاز کشور است و به زودی ماهواره هایی با دقت ۲ متر تا ۵ متر توسعه خواهیم داد. اما ما به دقت بیشتری نیاز داشتیم و نمی‌توانستیم منتضر بمانیم تا در یک دهه به این فناوری دست پیدا کنیم و نیاز خود را برطرف کنیم.

وی با بیان اینکه خیام یک ماهواره اندازه گیری با دقت بالا است، با بیان اینکه این ماهواره بسیاری از نیازهای کشور را از نظر تامین اطلاعات پاسخ می دهد، تصریح کرد: داده های خیام در حوزه منابع طبیعی، منابع آب، مدیریت شهری، ساخت و ساز و اقتصاد خواهد بود. . استفاده شود».

سالاریه ابراز امیدواری کرد: طی چند سال آینده ماهواره هایی با دقت خیام طراحی، ساخته و در مدار قرار گیرد تا نیاز کشور را تامین کند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا عدم مشارکت ایران در ساخت ماهواره خیام از ابتدا به صراحت اعلام نشد؟ 

ما به دنبال حداقل اطلاعات بودیم تا فرآیند پرتاب ماهواره به درستی انجام شود و همه چیز قابل اعتماد باشد. این اطلاعیه ها باید مرحله به مرحله انجام می شد، اما در همه اطلاعیه ها اعلام کردیم که ماهواره متعلق به جمهوری اسلامی ایران است و هیچ جا تاکید نکرده ایم که این ماهواره توسط ما ساخته شده و یا نقشی در ایجاد آن داشته ایم. تولید احتمالاً از آنجایی که همه ماهواره ها قبلاً محلی بودند، فرض بر این بود که خیام نیز کاملاً محلی است.

سالاریه با اذعان به اینکه باید کار گزارشگری را بهتر انجام دهند، گفت: اصرار برخی خبرگزاری ها بر بومی بودن صددرصد ماهواره خیام ناشی از روحیه ملی آنهاست چرا که همه این ماهواره و بهتر را می خواهند. تولید ایران می شود چند سال دیگر این اتفاق می افتد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر فناوری خیام بیش از فناوری های بومی ایران در زمینه تولید ماهواره است، علاقه خود را به حضور بخش خصوصی در این حوزه ابراز کرد.

ماهواره خیام ۵۰ میلیون دلار هزینه دارد؟

رئیس سازمان فضایی ایران سپس به قیمت تمام شده ماهواره خیام پرداخت و گفت: ماهواره های اندازه گیری با توجه به طیف و دقت خود قیمت های متفاوتی دارند. یک ماهواره در کلاس ماهواره های بومی ما (دقت ده متر) کمتر از ۱۰ میلیون دلار هزینه دارد، اما این رقم متغیر است زیرا به عناصر مختلف ماهواره مربوط می شود. اما قیمت ماهواره‌هایی مانند ماهواره خیام متفاوت است، زیرا پسوندهای آن در حال افزایش است و قیمت یک ماهواره به صد میلیون دلار می‌رسد.

وی با بیان اینکه حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیون دلار برای خیام هزینه شده است، تاکید کرد: در حال حاضر رقم دقیقی از این هزینه در اختیار ندارند، گفت: شاید ساخت ماهواره ای مانند خیام هزینه کمتری داشته باشد، زیرا علم پیشرفت کرده است و در آنجا وجود دارد. تعدادی از ماهواره ها هستند. سیستم ها ارزان هستند.» مدت هاست که بدون ماء بوده و باید به تاریخچه قرارداد تولید خیام نیز نگاه کرد.

به گزارش سالارین، تولیدات آماتوری نیز در این زمینه وجود داشت که هزینه آن بسیار پایین است، اما دقت و عمر مفید آنها بسیار کمتر از خیام است: «عمر زنگ ماهواره ها اکثراً ۵ سال است. مذاکره قیمت زمانی معنا پیدا می کند که بازار بزرگی از رقبا داشته باشیم. اما این حوزه برای ایران یک صنعت ۱۰۰ درصد تحریم شده است، بنابراین نمی‌توان گفت که شرکت X ماهواره خیام را ارزان‌تر تولید کرده است، زیرا جایی برای مذاکره با بسیاری از شرکت‌ها وجود نداشت. ما باید در این حوزه بومی سازی کنیم تا بتوانیم از مشکلات رهایی پیدا کنیم.

وی تاکید کرد: کشور به ماهواره های بیشتری نیاز دارد و به فکر افزایش تعداد این ماهواره ها هستند.

سالاریه در پاسخ به سوال مبنی بر شرایط دریافت دیتای خیام برای استارت آپ ها و اینکه آیا بازاریابی مرتبط با آن وجود دارد یا خیر، گفت: داده ها در چهار نوبت (۲ بار در روز و ۲ بار در شب) از ماهواره دریافت می شود. . ) هرچند برای یکی دو ماه اول بحث کالیبراسیون هست. تصاویر دریافتی در مرکز داده ایستگاه ماهدشت پیش پردازش و بایگانی شده و قابل فروش می باشد. این تصاویر پولی است و بر اساس نیاز شرکت ها ارائه خواهد شد، البته نکات حساسی داریم که به فروش نمی رسد. ما باید انگیزه هایی برای شرکت های اندازه گیری ایجاد کنیم تا از داده های داخلی استفاده کنند.

خیام ماهواره جاسوسی نیست

رئیس سازمان فضایی ایران در پاسخ به سخنان این مقام آمریکایی درباره ماهواره خیام گفت: ماهواره با این اندازه و ارتفاع نمی تواند ماهواره جاسوسی باشد و سخنان آمریکا در این زمینه بسیار کودکانه است: «خیام». یک ماهواره اندازه گیری برای رفع نیازهای کشور در زمینه مدیریت بحران و سایر موارد برای فروش مسائل مربوط به شرکت های داده محور است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا همکاری با روسیه باعث بی اثر شدن تحریم ها در صنعت فضایی می شود؟

ما در دو دهه اخیر که صنعت فضایی ایران به خوبی توسعه یافته است، تجربیات زیادی به دست آورده ایم. ما با کشوری که سال ها در مسائل فضایی نقش داشته و از نظر سیاسی فاصله دارد در تماس بوده ایم، روسیه نمونه ای برای همه کشورها در حوزه فضایی بوده است. در حال حاضر ما تجربه نسبی کسب کرده ایم و تمرینات خود را انجام داده ایم، اما با همکاری بین المللی با روسیه سوالات زیادی داریم که باید حل شود زیرا همکاری ما با روسیه در زمینه مسائل فضایی یک فرصت طلایی است. این موضوع به صنعت فضایی سرعت بخشیده است و ما نسبت به این همکاری بسیار مثبت هستیم. در آینده نزدیک اتفاقات خوبی در حوزه فضا که بهره وری بسیار بالایی دارد رخ خواهد داد. ما یک دوره کامل از فناوری فضایی داریم و این همکاری ما را در همه زمینه ها بیشتر توسعه می دهد و حوزه فضایی در کشور ما نباید یک صنعت کاملا وارداتی باشد.

سالاریه در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه بحث اعزام یک موجود زنده حتی انسان به فضا همچنان ادامه دارد و اگر زیاد صحبت نشود به این معنی نیست که کل پروژه متوقف شده است. البته این موضوع اولویت خاص خود را دارد و توسعه آزمایشگاه های زیر مداری را با جدیت بیشتری دنبال می کنیم. دولت احمدی نژاد فرستادن موجودات زنده به فضا را آزمایش کرد و ما می خواهیم با نگاه علمی تری به این موضوع نگاه کنیم و با یک برنامه مشخص پیش برویم.